Претражи овај блог

понедељак, 31. октобар 2022.

Zvanični narativ o Ukrajini

pcnen.com

Zvanični narativ o Ukrajini

4-5 minutes


Piše: Caitlin Johnstone

Zvanični narativ koji promoviše cijela zapadna politička/medijska klasa je da je Vladimir Putin napao Ukrajinu u februaru ove godine isključivo zato što je zao i mrzi slobodu. Želi da osvoji što veći dio Evrope jer ne podnosi slobodne demokratije, jer je on još jedan Adolf Hitler.

Zvanični narativ je da dok je Rusija u Ukrajini samo zato što je njen vođa zlo čudovište poput Hitlera, SAD su u Ukrajini samo zato što su njene vođe pravedne.

Sjedinjene Države daju oružje, vojnu obavještajnu službu i pomoć na terenu od specijalnih snaga do oficira CIA-e Ukrajini, kao i implementaciju režima ekonomskog ratovanja bez presedana protiv Rusije, isključivo zato što SAD vole svoje dobre prijatelje Ukrajince i žele da zaštite svoju slobodu i demokratiju.

Ako osporavate bilo koji dio službene priče o Ukrajini, vi ste zlo čudovište i agent za dezinformacije. Budući da je Vladimir Putin isti kao Adolf Hitler, vi ste isto što i Nevil Čemberlen, i krivi ste za kardinalni grijeh podržavanja pomirljive politike.

Ako ste u iskušenju da postavljate pitanja koja mogu da pokolebaju službeni narativ, morate se oduprijeti ovom porivu po svaku cijenu. Ne pitajte zašto su zapadni zvaničnici, naučnici i stratezi godinama upozoravali da će akcije zapadnih vlada dovesti do ovog rata. Ne pitajte o čemu ljudi pričaju kada kažu da su SAD izazvale ovaj rat, ili kada kažu da SAD koriste ovaj rat da unaprijede strateške agende koje su imale godinama, ili kada sugerišu da bi te stvari mogle imati nešto da se radi o tome zašto SAD opstruiraju diplomatska rješenja na svakom koraku. Ako postavljate ovakva pitanja, vi ste najgora osoba na svijetu.

Budući da ste zli agent za dezinformacije i Nevil Čemberlen, pomirljivo čudovište, legitimno je da vas cenzurišu. Legitimno je optužiti vas da ste tajno plaćeni od strane ruske vlade. Legitimno je da vas opkole koordinisanim astroturf trolovima koji rade na tome da vas nadviču i savladaju. Legitimno je objavljivati propagandne klevete o vama. Sva normalna očekivanja od javnog diskursa izlaze kroz prozor, jer vi ste čudovište, a ne osoba.

Prema zvaničnom narativu, ako se suočite sa moćnim zakonodavcima u njihovoj podršci američkom intervencionizmu u Ukrajini, vi "papagajski ponavljate pro-Putinove tačke razgovora" i širite "ruske dezinformacije". Ispitivanje zvaničnika najmoćnije vlade na svijetu o najvažnijim odlukama koje se donose u svijetu je nasilje i nije dozvoljeno.

Žao mi je, niste svi vi "antiratni demonstranti", vi ste opasni propagandisti koji se bukvalno rugate antiratnom pokretu. Nikada prije nisam imao zadovoljstvo lično odgovoriti na smiješne internetske dezinformacije. Hvala vam na prilici https://t.co/xzTLQCymgO — Ilhan Omar (@IlhanMN) 28. oktobar 2022

Ako tvrdite da se protivite tome da SAD koriste proxy rat u Ukrajini na antiratnim osnovama, lažete; vi niste protiv rata. Antiratni ste samo ako podržavate iste stavove o Ukrajini kao poznati antiratni aktivisti John Bolton, Bill Kristol, Tom Cotton i Mike Pompeo. Ako želite saznati o pravoj antiratnoj poziciji, konsultujte pouzdane antiratne publikacije kao što su The New York Times i The Washington Post. Zvanični narativ o Ukrajini je da američka imperija i njeni mediji nikada ne lažu ili ne šire propagandu o ratovima u koje su SAD umiješane. Ako to osporite, lažete i širite propagandu. Zato je potrebno imati toliko cenzure i organizovanog trolovanja i medijskih izvještaja koji vas podsjećaju na to koliko je ovaj rat dobar i pravedan: da vas zaštiti od laži i propagande.

Ako vam bilo koji dio službenog narativa o Ukrajini zvuči sumnjivo, to znači da ste zaraženi ruskim dezinformacijama. Nemojte nikome govoriti o svojim mislima, inače ćete biti krivi za širenje ruskih dezinformacija i postati neprijatelj slobodnog svijeta. Zapamtite, dobri građanine: moramo se suprotstaviti ruskoj propagandi po svaku cijenu kako bismo zaštitili naše zapadnjačke vrijednosti slobodnog izražavanja, slobodne misli, slobodne štampe i slobodne demokratije. Zato nemojte dovoditi u pitanje nijedan dio zvanične priče o Ukrajini. Ili inače.

Prevod PCNEN

The Official Narrative On Ukraine by Going Rogue With Caitlin Johnstone (soundcloud.com)

Pratite nas na Fejsbuku, Instagramu i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na pcnen@t-com.me

 

Цвијетин Миливојевић: Ана Брнабић није трећи пут премијерка, Вучић јој већ три пута саставља владу

nspm.rs

: Цвијетин Миливојевић: Ана Брнабић није трећи пут премијерка, Вучић јој већ три пута саставља владу. Влада није ни проамеричка, ни проруска, ни просрпска, већ провучићевска

:

3 minutes


недеља, 30. октобар 2022.

Ана Брнабић није трећи пут премијерка, већ је њој три пута "састављало Владу", а она је потписивала ко ће бити министри, изјавио је политиколог Цвијетин Миливојевић за Фонет.

Он је оценио да ова Влада, супротно најавама, није ни проамеричка, ни проруска, ни просрпска, већ провучићевска.

Да није тако, по Уставу, он не би смео ни да се меша у формирање Владе, указује Миливојевић, објашњавајући да се посао председника завршава после консултација са представницима парламентарних странака и пошто констатује име мандатара.

Уместо тога, како је предочио, „он бира Владу, именује министре и фактички прави од премијерке кловна".

Миливојевић тако закључује да се о Влади не питају ни председништво странке, ни коалициони партнери, већ искључиво Вучић у функцији председника Републике, председника странке и фактичког председника те Владе.

Зато је, напомиње, неважно ко је заправо министар, колико је из Владе испало и у њу ушло америчких или руских кадрова, па и да ли ће трајати годину дана, три године, или пун мандат.

Како указује, један од квалитета који Ану Брнабић квалификује за посао који обавља, јесте и то што је искрена у томе да неке ствари не зна и не разуме.

Саговорник ФоНета то илуструје чињеницом да Брнабић у експозеу није поменула Косово, али и њеним одговорима на питања о политици Владе за Косово.

"У време прошлог мандата, два пута су је новинари питали о томе, а она је два пута одговорила исто – ја не знам, али знам да председник Републике зна шта је најбоље за Србију и за Косово", подсетио је Миливојевић.

Иако је бивша министарка Зорана Михајловић изнела озбиљне оптужбе на рачун Владе, он не мисли да је то крај њене политичке каријере.

По њему, Вучић прави излазну стратегију и у оквиру такозваног српског блока пристојних људи који настаје.

Размишља, при томе, о два могућа блока: за случај А, блок који би чинио део СНС и странака националне деснице које су чврсто против увођења санкција Русији, а за случај Б опет део СНС и део странака које су за увођење санкција, протумачио је Миливојевић.

"Он очигледно госпођу Михајловић види у том блоку Б. Он је то тако и направио, читав систем структуре СНС је такав био до сада", објашњава Миливојевић.

(Фонет)

 

недеља, 30. октобар 2022.

Александар Боцан-Харченко за „Политику“: Нема трговине Косово за Донбас

politika.rs

Александар Боцан-Харченко за „Политику": Нема трговине Косово за Донбас

Бојан Билбија

12-15 minutes


Високо ценимо што руководство Србије не подлеже дрским провокацијама, чврсто и храбро се одупире најјачим спољним притисцима. Пажљиво води рачуна о очекивањима српског народа и не одриче се стратешких националних интереса. Процес именовања и утврђивања нове владе, као и расправа у Народној скупштини у потпуности су потврдили континуитет ове политике – поручује у разговору за „Политику" амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко.

Запад, према писању појединих медија, прети Србији „тешком батином" ако не призна Косово. Исто тако, од Београда се захтева да уведе санкције Руској Федерацији?

На Западу директно поручују да ће Србија наводно скупо платити ако не буде следила агресивни русофобни курс Вашингтона и Брисела. Да ће у том случају, тобоже, бити повучене инвестиције и скресана издвајања из фондова ЕУ, укинут безвизни режим, обустављени преговори о приближавању ЕУ. Ове мере се не могу назвати безболним. Али не може а да се не каже да је то умногоме ништа друго до безочан покушај да се гласном реториком утиче на расположење у земљи.

Како Москва види даљи развој ситуације у Србији и овом региону и има ли она неку скривену батину?

Сматрамо да су претње и уцене контрапродуктивне, а у односу на Србију бесперспективне. Штавише – у нашем виђењу етике и морала – понижавајуће су за страну која прибегава таквим методама. Она, очигледно, не може да понуди ништа интелектуалније. Запад никада није разумео Србију, нити карактер српског народа. Ми пак видимо смисао у сарадњи, заједничком тражењу тачака раста и развоја. То да Београд води независну политику засновану на националним интересима омогућава нам да промовишемо билатерално стратешко партнерство, негујемо истинске братске односе, искрено и отворено размењујемо мишљења и јасно сагледавамо хоризонте – намерно не кажем „оквире" – наше сарадње. На Балкану у целини, политика Русије је усмерена на унапређење добросуседства и развоја. Спремни смо да радимо на равноправној основи са свима који су за то заинтересовани

Хоћете да кажете да је Русија задовољна новом српском владом?

За нас је главно да новом владом буду задовољни Срби, а да председник Србије може да се потпуно ослони на владу у спровођењу политичког курса земље. Рачунамо на обострано корисну сарадњу на свим правцима. Са бројним колегама већ имамо солидна искуства конструктивне сарадње.

То јест, не слажете се са онима који сматрају да је влада антируска?

Не стављамо етикете. Да поновим: нова влада увек значи нову динамику, напредак у примени договора постигнутих на највишем и високом нивоу. Конкретно, сада очекујемо наставак рада руско-српског Међувладиног комитета за трговину, економску и научнотехничку сарадњу, именовање копредседника са српске стране. Ово је важан механизам који одређује ритам економске сарадње.

Зашто се Русија стално позива на преседан Косова када правда инвазију на територију Украјине и тако отежава позицију наше земље?

Дозволите ми да коригујем Ваше питање. Не „правдамо се", већ објашњавамо специјалну војну операцију са становишта међународног права. У свом обраћању 24. фебруара ове године председник Русије и врховни командант Владимир Путин исцрпно је изнео све разлоге због којих је Русија била принуђена на овај корак. Главна ствар је заштита становништва Донбаса и елиминисање директних претњи по безбедност саме Русије, које потичу с територије Украјине. Дуготрајне, тешке покушаје да се ситуација реши политичким и дипломатским средствима Запад је у више наврата одбијао – без двоумљења, бахато, уз осећање сопствене супериорности. Већ тада су се определили за крваву, прљаву игру како би обезбедили безусловну доминацију у светској економији и политици, пљачкали туђе ресурсе, претворили међународну заједницу у неписмену групу коју би гурнули у исти калуп. У безобзирној потрази за тиме, САД и ЕУ су заборавиле на све своје „вредности". Као резултат, Русија је била принуђена да направи тежак, али једини могући избор. Што се Косова тиче, председник Путин оправдано наводи овај пример као најјаснији доказ лицемерја и „двоструких стандарда" Запада. Моја маленкост је имала прилику да учествује у преговорима у неким етапама решавања косовског питања – могу да потврдим да је Београд тежио мирном решењу, пружању покрајини најшире аутономије, али су сви ови предлози одбијени. Суштинске разлике између ситуације у Донбасу и „случаја Косова" су очигледне. Када је Приштина 2008. једнострано прогласила тзв. независност, безбедност косовских Албанаца није била угрожена. Становништво Донбаса је осам година било подвргнуто геноциду од стране кијевског режима. Ако се вратимо у 1999. годину, од првих дана варварске агресије НАТО-а на Југославију, цивилна инфраструктура је неселективно уништавана, укључујући и коришћењем муниције са осиромашеним уранијумом.

Може ли се десити да ће Москва, како тврде западни аналитичари, трговати Косовом у замену за Донбас и друге територије?

Ове изјаве немају никакве везе са стварношћу, нема и не може бити говора ни о каквој „трговини". Став Русије по питању Косова је принципијелан и доследан, независан од конјунктуре. Залажемо се за постизање одрживог, узајамно прихватљивог решења од стране Београда и Приштине, у међународноправним координатама, на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН. Такво решење треба да одговара интересима Београда и српског народа и да буде одобрено у СБ УН. Наставићемо присну координацију са Београдом у заштити законитих права Србије у односу на покрајину Косово и Метохију.

Често се у јавности указује на то да наша земља има неупоредиво веће економске интересе са Европом, него са Русијом. Можете ли нам дати прецизнију слику српско-руске економске сарадње?

Билатералне економске везе у бројкама – то је четврто место Русије међу спољнотрговинским партнерима Србије и око пет милијарди долара руских улагања у српску привреду. Али најважније није толико „аритметика" колико садржај наших трговинских и инвестиционих веза. Руско-српска сарадња у сектору нафте и гаса је чврста гаранција енергетске безбедности Србије и њене инвестиционе привлачности, стабилног функционисања српске индустрије, као и један од одлучујућих фактора за премештање овде напредне производње из других земаља света. Наставља се несметано снабдевање гасом преко магистралног националног гасовода повезаног са „Турским током". Најзначајнији допринос државном буџету Србије – око 15 одсто његових прихода – даје заједничко предузеће НИС.

Постоје и друге пословне иницијативе?

Наши велики заједнички инфраструктурни и високотехнолошки пројекти, укључујући оне уз учешће компанија „Руске железнице", „Лукоил Србија", „Силовије машини", „Газпром енергохолдинг", државне корпорације „Росатом", оријентисани су на стратешку перспективу. Омогућавају динамично јачање српске привреде, повећање њене отпорности на спољне изазове и побољшање благостања грађана земље. Руске и руско-српске компаније које раде овде велику пажњу посвећују добротворним пројектима у области науке, образовања и културе, здравства и социјалне заштите, подршке омладини, заштите животне средине. Са своје стране, потпуно подржавамо ову активност. Економске везе се интензивно развијају на међурегионалном нивоу. Ових дана је Србију посетила висока делегација Владе Санкт Петербурга. У Београду је отворен Информационо-пословни центар руске северне престонице, који је осмишљен да да нови подстицај дијалогу пословних заједница. Током посете одржан је низ културних догађаја у Београду, Новом Саду и Нишу.

И поред тога, можемо чути и да Русија не би требало да се љути ако јој Београд уведе санкције, јер је и она нама уводила деведесетих година, када је њој то било у интересу?

Русија раних деведесетих прошлог века и Русија данас нису упоредиве ни политички ни економски. И у Контакт групи и у другим форматима, наша земља се прва заложила за безусловно укидање рестрикција. Никада није одустајала од сарадње са Југославијом, користила је сваку прилику да је снабдева енергентима и прехрамбеним производима и многом другом робом. Захвални смо Београду на принципијелном ставу о дистанцирању од нелегитимних антируских ограничења које је по диктату Вашингтона увео колективни Запад. Наравно, било би непоштено – а и погрешно, с обзиром на то да са Србијом имамо пријатељске односе засноване на поверењу – не рећи да би нас ревизија ове линије разочарала. Хтео бих да скренем пажњу на коментар Александра Грушка, заменика министра спољних послова Русије, који је недавно посетио Београд, о самоубилачким последицама западних санкција по њихове иницијаторе. Његове оцене су засноване на анализи тужног европског искуства. „Евросанкције" се претварају у катастрофу за саму ЕУ: доводе до деиндустријализације Европе, значајног повећања цена основних потрепштина и пада животног стандарда. Погледајте само шта се дешава у Немачкој – а то је једна од водећих привреда. Ипак, европске елите игноришу насушне потребе грађана. Али зато, да би се задовољио Вашингтон, повећавају се војни трошкови.

Запад и даље говори о спречавању руског утицаја на западном Балкану, делује као да je у току борба за срце и душу овдашњих народа, не штеде се средства на информационом фронту. Зашто je за Москву важно да баш сада појачава своје медијско присуство?

Задатак појачавања присуства руских медија на Балкану – и у ширем глобалном контексту – увек је био на дневном реду и постепено се спроводио. Уверени смо да приступ оригиналним изворима, чињеницама и аргументованим мњењима омогућава формирање шире слике стварности, у више боја, и одговара потребама цивилног друштва. Данас се, авај, у многим западним земљама, упркос декларисаној слободи медија, против наше земље води незапамћени информациони рат у којем се уопште не бирају средства. Блокирају се руски медији, спроводи се стриктна цензура сваког мишљења које би се разликовало од западњачких пропагандних клишеа, намећу се отрцани митови и отворено апсурдне лажне вести. У склопу таквог информационог тоталитаризма, наш систематски рад на разјашњавању руских приступа, промовисању чињеница и непристрасних стручних оцена добија додатни значај.

Недавна западна истраживања су показала да су грађани Србије највише пријатељски настројени према Русији у целој Европи. Како то тумачите и да ли je то заиста обострано, jep има Ваших сународника који сматрају да није?

Јасно је да свуда, па и у Србији, има оних који имају другачије гледиште. Али објективна стварност су вековни братски односи руског и српског народа, јединство наших духовних и моралних вредности, подударање традиција, преплитање култура. Везује нас и братство по оружју, исковано током Првог и Другог светског рата. Нама су блиски слободарство српског народа, његова воља за независношћу, његово осећање правде и правичности, одбацивање сваког лицемерја. Имамо заједничке тежње – слободан развој две земље без наметања туђих вредности и фамозних „правила" понашања.

Акције Запада и Кијева доводе свет на опасну линију

Када би могао да се заврши рат у Украјини? Постоји ли реална опасност да прерасте у глобални сукоб или ће разум ипак да превлада?

Руска специјална војна операција ће се наставити све док не буду испуњени задаци које је поставио председник Руске Федерације. Што се тиче опасности од глобалног сукоба, она не долази из Русије. Видимо да Западу не одговара мирно решење. Настављајући да говоре о потреби свеобухватног слабљења наше земље, „пораза Русије на бојном пољу", уништавања наше отаџбине, западњаци намерно ескалирају ситуацију, настављају да испоручују смртоносно оружје Кијеву. Озбиљну забринутост изазивају подаци о томе да режим у Кијеву планира нуклеарне провокације уз коришћење „прљаве" бомбе. О томе је детаљно говорио председник Путин на састанку са шефовима безбедносних агенција земаља Заједнице независних држава 26. октобра ове године, као и руски представник у Савету безбедности УН. Ова информација је пренета страним колегама и преко руског министра одбране. Да нагласим да је „нуклеарна реторика" Запада осмишљена да даље консолидује антируски фронт. У овом контексту, да не заборавимо да једина земља која је применила нуклеарно оружје, и то без војне потребе, јесу САД. Позивамо западњаке и њихове кијевске помагаче да прекину са акцијама које доводе свет на опасну линију.


View article...

Enclosures:

160z120_cenko,-foto-ambasada-RF-3.jpg (7 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2022_10//160z120_cenko,-foto-ambasada-RF-3.jpg

 

четвртак, 27. октобар 2022.

Одлука је већ донета – неће бити преговора између Русије и Украјине

Одлука је већ донета – неће бити преговора између Русије и Украјине

27.10.2022. - 9:19

 

© Sputnik / Александр Полегенько

Кијев, који се налази под америчком шапом, није у стању да самостално решава своју судбину, па одлуке о евентуалним преговорима са Русијом доноси Вашингтон, који у овом тренутку није заинтересован ни за дијалог, ни за мир у тој земљи. „Одлука је већ донета – неће бити преговора", сматрају експерти.

„Чињеница да је Украјина учествовала у преговорима, а затим одбила да их настави говори о томе да све те одлуке доноси Вашингтон. То што западни званичници тврде да Украјина треба самостално да доноси одлуке није ништа друго него стилска фигура", каже руски политиколог Владимир Брутер, коментаришући изјаву шефа Европског савета Шарла Мишела који је рекао да Украјина мора сама да одреди услове и рокове за почетак преговора са Русијом, додајући да ЕУ Кијеву пружа финансијску, војну и политичку помоћ како украјински режим не би морао да чини уступке Руској Федерацији.

Експерти оцењују да је лицемеран став ЕУ да Украјина треба да одлучује о условима и роковима преговора, пошто Кијев није независан у доношењу одлука. То је питање које се решава у Стејт департменту, Пентагону и Белој кући и то упркос Мишеловим тврдњама да „ни Европска унија, ни Г7, ни САД немају право да одлучују које уступке Украјинци треба да праве".

„Постоје три разлога за такву изјаву. Прво, јасно је да он не може да призна да судбину Украјине одређује Вашингтон, па зато говори да одлучује Кијев и да ће бити онако како Украјинци кажу. У ствари, овде се опет ради о стилској фигури, и то тако подстицајној стилској фигури. Запад заправо говори: „Ми помажемо Украјини, али не руководимо том земљом. Помажемо Украјини да се одбрани и уопште не улажемо све напоре да продужимо сукоб и ослабимо Русију", каже Брутер.

Други разлог за такве тврдње је и чињеница да руско-украјински преговори неће дати резултата, с обзиром да су сви досадашњи напори били узалудни. Делегације Русије и Украјине одржале су неколико рунди преговора, али је дијалог прекинут на иницијативу Кијева. Како је летос рекао Сергеј Лавров, руски шеф дипломатије, Запад не дозвољава Украјини да преговара.

Русија од самог почетка жели преговоре о овом питању са Западом, а Запад одговара да неће бити никаквих преговора, него инсистира на преговорима Русије са Украјином. Самим тим, одбацују сваку могућност постизања било каквог договора…", напомиње Брутер.

И, коначно, додаје Брутер, кијевски режим одбија да се врати прекинутом преговарачком процесу са Москвом. Штавише, украјински председник Владимир Зеленски је потписао декрет којим се формално проглашавају „немогући" било какви преговори између Кијева и руског председника Владимира Путина. Зеленски је прецизирао да је Кијев спреман за дијалог са Русијом, али „са другим председником Русије".

Овакву позицију Зеленског експерти оцењују као „апсолутно неконструктивну", јер не одговара интересима Украјине – што се сукоб више одуговлачи то је више жртава и уништене инфраструкуре. Истовремено, Зеленски је и приморан да одбија преговоре, јер би то могло да усталаса радикалне струје у Украјини и доведе до побуне и отпора унутар земље, али и са Запада, што би довело до његовог политичког краха.

С друге стране, Русија не одбија дијалог са УкрајиномВладимир Путин је крајем септембра позвао кијевски режим да прекине рат који је покренуо 2014. године и врати се за преговарачки сто, истичући да Москва не намерава да на евентуалним преговорима разговара о статусу Доњецке и Луганске народне републике, као и Херсонске и Запорошке области, чији су становници на референдуму гласали за прикључење Русији.

Експерти подсећају да Москва никада није одбијала преговоре – прекинуо их је сам Кијев „по налогу западних ментора".

Америка се узалудно нада капитулацији Русије

Експерти оцењују да речи Шарла Мишела и других европских политичара који говоре о потреби дијалога не треба схватити као истинску жељу за преговорима и окончању војног сукоба. У ствари, Запад жели да преговара о повољним условима за Кијев и, пре свега, себе.

Према Брутеровим речима, једини преговори које Вашингтон жели да води са Москвом јесу преговори о капитулацији Русије.

„Преговори о капитулацији Украјине њима нису потребни и они дефинитивно на то неће пристати ни сада, ни у скоријој будућности", сматра Брутер.

Како наводи, Вашингтон предлаже почетак преговора под неколико услова. Међу њима – повлачење руских трупа са међународно признате територије Украјине тј. заустављање специјалне војне операције и исплата репарације Украјини. Ово је, додаје Брутер, преговарачка позиција Запада, а то Русији никако неодговара.

„Русија је недавно у свој састав примила четири нове територије, а овде се испоставља да Русија треба да их искључи из свог састава само зато да би отпочела преговоре. Тешко да је то део руских планова… Другим речима, ако су ти региони већ ушли у састав Русије тешко да ће Москва дозволити да они сада буду искључени", каже Брутер.

С друге стране, у ситуацији када је Украјина већ неповратно изгубила део територије, биће тешко да се пронађу било каква компромисна решења која би могла да постану основа преговарачког процеса.

Осим тога, руски политиколози оцењују да ЕУ, упркос томе што сукоб у Украјини штети њеној економији, не може предузети самосталне кораке да што пре почне преговоре, пошто европску политику заправо одређују САД.

Економија ЕУ је оно што је Вашингтон спреман да жртвује да би постигао своје циљеве у Украјини, а Европа је принуђена да следи курс САД и самим тим наставиће да уништава своју економију.

sputnikportal.rs, Оливера Икодиновић

https://iskra.co/svet/odluka-je-vec-doneta-nece-biti-pregovora-izmedju-rusije-i-ukrajine/

недеља, 23. октобар 2022.

Душан Пророковић за “Глас Српске”: Лоше процјене САД могу и Балкан увући у кризу

glassrpske.com

Душан Пророковић за "Глас Српске": Лоше процјене САД могу и Балкан увући у кризу

Вељко Зељковић

13-16 minutes


Душан Пророковић за "Глас Српске": Лоше процјене САД могу и Балкан увући у кризу

Вељко Зељковић

Душан Пророковић за "Глас Српске": Лоше процјене САД могу и Балкан увући у кризу

Западне силе су и даље способне да изазову нове кризе на Балкану, али не и да управљају њима. Несрећа је што огроман број доносилаца одлука у администрацији америчког предсједника Џозефа Бајдена и даље мисли да су САД тигар. Отуда и толики број нерационалних одлука које су дестабилизовале свијет.

Каже ово у интервјуу за "Глас Српске" професор на Факултету за безбједност и дипломатију и научни сарадник у Институту за међународну политику и привреду из Београда Душан Пророковић, наводећи да је због тога свашта могуће, па и да нас Вашингтон нерационалношћу и лошом процјеном сопствених потенцијала моћи "о јаду забаве".

- Срећа у несрећи је што ми у том хибридном рату и даље нисмо неко од главних бојишта. Надам се да ће тако и остати. Иначе, ако буде отварања нових криза на Балкану, односно подгревања неких старих, ти процеси се неће моћи брзо завршити. Јер, њима неће имати ко да управља, а у условима тоталне антагонизације интереса западних и незападних центара моћи оне се могу продужавати у недоглед - истакао је Пророковић.

ГЛАС: Земље западног Балкана све више у свјетлу украјинске кризе постају предмет интересовања великих западних  сила. Од Србије се тражи да посијече енергетску грану на којој сједи, али и да призна КиМ. Ништа боља ситуација није ни када је у питању БиХ. Зашто су Београд и Бањалука толики трн у оку Берлина и Вашингтона?

ПРОРОКОВИЋ: Када је у питању Њемачка, њени геополитички интереси на Балкану се огледају у даљем фрагментирању овог простора и стварању зависних државоликих творевина. При томе, за њих је српски фактор дио проблема, а не дио решења. У дугом историјском континуитету ту се ништа није мењало. Само, цела ова прича око Украјине показала је да Немачка представља тек регионалну силу, важну за Европу, али и ништа више од тога. Кључну реч воде и даље САД. Оне су најзначајнији екстерни актер регионалне безбедности. Тек након њих, из овог западног дела света долазе по јачини свог утицаја Британци, па су на трећем месту Немци.

ГЛАС: Што се тиче САД, рекли сте да је све видљивије да њихова моћ више није толико велика и да она "калира".

ПРОРОКОВИЋ: Они то неће да признају, а политичари који су деценијама школовани да на свет гледају само из једног угла, а затим и селектирани да припомогну остваривању америчких интереса на Балкану, то и не могу да виде. Кажу у Војводини: велика је за мачора говеђа глава! САД више нису тигар у међународним односима, како је то било рецимо пре двадесет година, већ мачор. Можда најкрупнији у целом свету, али ипак ништа различит од осталих. Кризе у свету отварају се једна за другом, хибридни рат између САД и незападних актера одиграва се на више фронтова, Украјина је само један фронт. Велика је ова говеђа глава за њих.

ГЛАС: У све више европских држава, од Чешке, Италије и Шпаније, до Француске и Њемачке организују се социјални протести због све теже ситуације у којој се налазе грађани ових држава. Да ли је ово само почетак, те колико овакви и слични протести могу промијенити политику ових земаља према санкцијама Русији, које су им се попут бумеранга вратиле?

ПРОРОКОВИЋ: Протеста ће тек бити. Зато што је све ово што гледамо само почетак велике, свеобухватне и свепрожимајуће кризе. Инфлација се захуктава, енергетска безбедност Европе није осигурана, а мере које су предузели немају ефекта.

Кризе би било и без рата у Украјини, ово што гледамо последица је пренапумпаног балона, безобзирног штампања долара и евра претходних десет година, дељења кредита без покрића на свакојаке лудорије, од ветропаркова који не производе струју, до изградње путева којима се нико не вози. Логично, сада се за кризу оптужује Русија, као што се пре две године одговорност пребацивала на пандемију. Али, узроци кризе су другачији, дубљи и комплекснији.

Ипак, и поред тога што ће протеста бити, политика према Русији неће се мењати. Санкције се уводе лако, али се укидају тешко. У рат се понекад улази лако, али се из њега излази тешко. ЕУ је, под притиском САД, дефинисала високе услове за промену политике према Русији. Ти услови у реалним околностима неће бити испуњени. Како очекивати да Руси врате Крим? Или Херсон? Тако да нема ни повлачења санкција, нити изласка из рата. Постоји и један формални проблем за ЕУ. Санкције се успостављају консензусом. Дакле, довољно је да Естонија или Летонија буду против укидања санкција и да онда то зароби политику целокупне ЕУ. Зато очекујем да се ове појединачне кризе споје у једну - кризу функционисања ЕУ.

ГЛАС: Амерички избори за Представнички дом Конгреса и трећину Сената биће одржани у новембру ове године. Уколико демократе изгубе већину у ова два тијела, може ли то промијенити однос САД према Русији и рату у Украјини.

ПРОРОКОВИЋ: Ни ту никаквог брзог заокрета неће бити. Очекује се да демократе изгубе, очекује се чак и да републикански кандидат, највероватније Доналд Трамп, лагано победи на председничким изборима 2024. године. Али, опет, чак и да се све то деси, чак и да постоји намера да се искрено разговара о стратешкој стабилности са Русијом те 2024. године, питање је колико то може брзо ићи.

ГЛАС: Зашто?

ПРОРОКОВИЋ: Председник САД, без обзира ко то био, трудиће се да сачува што је могуће више америчких интереса у Европи. То значи и да једноставних решења неће бити, а о оним комплексним мора се дуго разговарати. Велико је питање и како ће свет изгледати те 2024. имајући у виду активности Шангајске организације за сарадњу (ШОС) и БРИКС-а.

Такође, у САД је очигледна поларизација која нема везе са Украјином или Русијом. Има везе са системом вредности, наметањем решења из Њујорка и Калифорније свима осталима. Барем половина САД, ако не и више не гледа благонаклоно на геј параде и родну равноправност, само је у условима полузатвореног политичког система, којим доминирају две партије, било практично немогуће испољити то незадовољство.

Са оном првом победом Трампа и то је промењено. Од тада више ништа није исто. И на овим и на наредним председничким изборима пре свега ће се показати те разлике, диференцијације и незадовољства која постоје на унутрашњем плану.

ГЛАС: Да ли неке позитивне помаке у свијету може донијети новембарски самит земаља Г20 у Индонезији?

ПРОРОКОВИЋ: Већ видимо позитивне помаке након последњег самита ШОС-а. Очекујем да се то настави и у Индонезији. Новинари ће бити фокусирани на питање Украјине и могуће несагласје око тога које ће се показати између западних и незападних актера. Но, ови незападни актери ће у Индонезији још једанпут имати прилику да директно разговарају о стварању алтернативног финансијског, трговинског и кредитног система. Све иде у том правцу.

ММФ и Светска банка више неће детерминисати међународне финансијске токове, као ни западне мултинационалне корпорације. Убрзано се иде ка дедоларизацији светске економије. Наравно, за САД и ЕУ ово не одговара, али за мале државе такав приступ може бити спасоносан. Добија се могућност избора, отвара маневарски простор за вођење самосталне спољне политике, притисак ће бити ако не мањи, оно макар подношљивији.

ГЛАС: Многи сматрају да једино Америка и Велика Британија могу окончати рат у Украјини. Зашто то не учине? Који су њихови финансијски, а који политички мотиви да то ипак још увијек не ураде и до које границе су ове двије земље спремне ићи, поготово јер и њих тресе велика економска криза?

ПРОРОКОВИЋ: Само САД могу завршити рат. Велика Британија, показало се то на бројним примерима, може само покварити договор или утицати на нека конкретна решења, али нема капацитет да начелно утиче на окончање сукоба. Велику Британију, посебно њену дипломатију, не треба никада отписивати, то су векови искуства и акумулираног знања, али не треба је ни прецењивати. Између осталог и због кризе у којој се налази кабинет Лиз Трас.

Са овом гарнитуром на власти САД неће брзо завршавати рат. Превише су они инвестирали у тај рат да би га тако брзо окончали. Они ће још неко време наоружавати украјинске снаге, како би успорили руску акцију и купили време. Шта могу у том периоду куповине времена учинити? Не знам. Можда могу покушати да организују пуч у Москви, тиме се озбиљно баве. Можда могу покушати да натерају Русију на употребу нуклеарног оружја. И тиме се озбиљно баве. Можда могу организовати неке саботаже по самој Русији како би демотивисали јавно мњење на давање подршке Путину. Варијанти шта могу је много, али су то само претпоставке. Њихов првобитни план о најпре изолацији Русије у међународним односима, а затим и њеној дестабилизацији изнутра је пропао. Зато се сада не бавимо разрадом тог плана, већ претпоставкама.

ГЛАС: Како објашњавате и отклон који су поједине арапске земље направиле од САД, ту прије свега мислим на Саудијску Арабију?

ПРОРОКОВИЋ: И Саудијска Арабија и неке друге арапске земље беспоговорно су следиле САД у Сирији, Авганистану, Ираку. Шта су тиме добили? У Сирији пораз, у Авганистану повлачење, у Ираку хаос који угрожава регионалну безбедност.

Последње сукобљавање са САД поред свега има још један разлог. Бајден је желео да терет кризе пребаци на Саудијску Арабију и остале произвођаче нафте. А све под изговором да је циљ смањење прихода за Русију која такође пуни буџет продајом нафте. Америчке Федералне резерве су још у мају подигле референтне каматне стопе покушавајући тако да обуздају инфлацију. Међутим, за обуздавање инфлације њима је потребно и да цене енергената остану на ниском нивоу.

Зашто би Саудијци пристајали да продају нафту јефтино и тако обарају инфлацију у САД? Па њима економија зависи од цене нафте. Уосталом, нису они направили кризу у САД, нису ни дужни да је решавају. Бајден се сада љути на Ријад, прети им преиспитивањем односа, помињу се и неке санкције. Ипак, отворено је питање легитимитета таквих Бајденових поступака. Свако се руководи својим интересима.

Нови поредак

ГЛАС: Како гледате на одлуку Турске да не прати потезе Брисела, Вашингтона и Лондона, на везе Москве и Техерана, али и досадашњу резервисаност и уздржаност Кине када је у питању рат у Украјини?

ПРОРОКОВИЋ: Апсолутно логично понашање, не само Турске и Кине, већ и свих осталих незападних актера. У незападном делу света овај сукоб се доживљава као рат Русије против САД. Зашто би било ко стајао на страну САД? Је л' им можда дугују нешто? Поготово Ердоган, којег је ЦИА покушала да свргне државним ударом. Слабљењем САД отвара се простор за успостављање мултиполарног поретка и ту сада свако тражи своју прилику. Неко у регионалним, а неко у глобалним оквирима.

 

петак, 21. октобар 2022.

Yanis Varoufakis: Toksični novac

pcnen.com

Toksični novac

6-8 minutes


Piše: Yanis Varoufakis

Kapitalizam je osvojio svet komodifikujući gotovo sve što ima vrednost, ali ne i utvrđenu cenu, i u tom procesu duboko razdvojio vrednost stvari od njihove cene. To se dogodilo i sa novcem. Razmenska vrednost novca je odraz naše spremnosti da određene vrednosti razmenjujemo za određene novčane iznose. U kapitalizmu, kada je hrišćanstvo jednom prihvatilo ideju o naplati kamate za pozajmice, novac je dobio i tržišnu cenu: to je kamata, iznos koju plaćamo za korišćene pozajmljenog novca u određenom vremenskom periodu.

Posle finansijskog sloma 2008, i posebno tokom pandemije, dogodilo se nešto veoma neobično: novac je sačuvao razmensku vrednost (onu koju inflacija umanjuje), ali cena novca je pala na nulu, u nekim slučajevima i ispod nule. Političari i centralne banke su nesmotrenim postupanjem zatrovali „otuđenu moć čovečanstva" (kako je Marx poetično definisao novac). Novac je zatrovan politikama koje su primenjivane u Evropi i Sjedinjenim Državama u periodu posle 2008, politikama strogih mera štednje za većinu, da bi se finansirao socijalizam za nekolicinu.

Mere štednje su smanjile javnu potrošnju u trenutku kada je privatna potrošnja već bila u slobodnom padu, što je ubrzalo opadanje agregatne privatne i javne potrošnje – koja, po definiciji, predstavlja nacionalni dohodak. U kapitalizmu samo velike kompanije mogu da pozajmljuju velike količine novca koje zajmodavci, uglavnom bogataši sa velikim viškovima, nude na zajam. Zato je cena novca posle 2008. pala na nulu: potražnja je presušila jer su na pogubne posledice mera štednje velike kompanije reagovale obustavljanjem daljih investicije, iako je novca (bar za ove kompanije) bilo u izobilju.

Kao i u slučaju zalihe krompira za koju po traženoj ceni nema kupca, cena novca – to jest, kamatna stopa – počinje da opada onda kada ponuda premaši tražnju. Ali ovde se javlja važna razlika: dok u slučaju krompira obaranje cene vrlo brzo rešava problem viškova na strani ponude, u slučaju novca brzi pad cene generiše upravo suprotan efekat. Umesto da se raduju što su dobili priliku da se zadužuju i investiraju po nižoj ceni, investitori razmišljaju ovako: „Centralna banka sigurno očekuje težak period čim toliko spušta cenu novca. Zato nećemo investirati, iako nam novac nude besplatno!" Čak i posle oštrog obaranja kamata oporavak investicija je izostao, pa su centralne banke nastavile da spuštaju cene dok one nisu završile u negativnoj zoni.

To je veoma neobična situacija. Negativne cene možda imaju smisla za ono što je suprotno od dobara, šta god to bilo. Kada fabrika želi da se oslobodi toksičnog otpada, ona ga praktično prodaje po negativnoj ceni: plaća nekome da dođe i odnese ga. Ali ako centralna banka tretira novac onako kako fabrika automobila tretira iskorišćenu sumpornu kiselinu ili nuklearna elektrana radioaktivni otpad, jasno je da je nešto trulo u kraljevstvu finansijalizovanog kapitalizma.

Ima komentatora koji se nadaju da zapadni novac sada prolazi kroz proces pročišćavanja vatrom inflacije i rastućih kamatnih stopa. Ali inflacija ne može eliminisati otrov iz zapadnog monetarnog sistema. Posle više od jedne decenije zavisnosti od zatrovanog novca, mi zapravo ne znamo šta bi bio primeren metod detoksifikacije. Današnja inflacija nije inflacija koju smo imali 70-ih i ranih 80-ih godina 20. veka. Današnja inflacija ugrožava rad, kapital i državnu upravu onako kako to inflacija pre 50 godina nije mogla. U ono vreme rad je bio dovoljno dobro organizovan da izdejstvuje povećanja zarada kojima je sprečena kriza troškova života, a kompanije i države nisu mogle računati na prilive besplatnog novca. U današnjoj situaciji ne postoji optimalna kamatna stopa koja može povratiti ravnotežu između tražnje i ponude, a da istovremeno ne pokrene talas bankrotstava u privatnom i javnom sektoru. To je dugoročna cena toksičnog novca.

Američka administracija se nalazi pred nerazrešivom dilemom. S jedne strane treba zauzdati inflaciju u zemlji. S druge strane treba privoleti velike američke korporacije i mnoge prijateljske države da pristanu na krizu solventnosti koja će povratno ugroziti stabilnost same Amerike. Situacija u evrozoni je mnogo gora, jer su tamošnji kreatori politika odbijali da urade ono što se moralo uraditi posle bankarske krize 2008: a to je postavljanje zdravog temelja za federaciju u obliku fiskalne unije. Umesto toga, Evropskoj centralnoj banci je dat mandat da spasava evro „po svaku cenu". Da bi sačuvala evro, ECB je zatrovala svoj novac. Evropska centralna banka danas drži ogromne količine italijanskog, španskog, francuskog, čak i grčkog duga, što više ne može opravdati potrebom održavanja ciljne inflacije, a ne može ga se ni osloboditi, jer bi to dovelo u pitanje opstanak evra.

Dok razmatramo nerazrešive dileme sa kojima se nose Evropa i Amerika, možda je ovo pravi trenutak da se zapitamo o dubljim razlozima koji su omogućili takvo trovanje novca (što se razlikuje od gubitka vrednosti usled inflacije). Dobra ilustracija je Einsteinovo zapažanje da se priroda svetlosti može razumeti jedino ako prihvatimo ideju da se ona istovremeno ponaša na dva različita načina: kao čestica i kao talas.

I novac ima dve prirode. Njegova prva priroda, ona po kojoj je on roba koja se može razmenjivati za druge robe, ne može objasniti paradoks negativne cene. Ali tu je od koristi njegova druga priroda: kao i jezik, novac je odraz našeg odnosa prema drugim ljudima i prema tehnologijama koje koristimo. Novac odražava način na koji transformišemo materiju i oblikujemo svet oko sebe. Novcem je kvantifikovana naša „otuđena moć" da radimo na ostvarivanju zajedničkih ciljeva, kao kolektiv. Kada jednom uočimo drugu prirodu novca, sve ima mnogo više smisla.

Socijalizam za bankare i mere štednje za sve ostale osujetili su dinamizam kapitalizma i osudili ga na stagnaciju u pozlaćenom kavezu. Toksičnog novca bilo je u izobilju, ali ništa se nije prelilo u investicije, u dobra radna mesta ili bilo šta što bi podstaklo animalne duhove kapitalizma. Sada, dok bauk inflacije lebdi nad svima nama, teško je zamisliti monetarnu politiku koja će istovremeno detoksifikovati novac, povratiti ravnotežu i usmeriti investicije tamo gde su čovečanstvu najpotrebnije.

Preveo Đorđe Tomić

Peščanik

Pratite nas na Fejsbuku, Instagramu i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na pcnen@t-com.me

 

четвртак, 20. октобар 2022.

Montgomeri: Kosovo silom oduzeto, a branimo Ukrajinu

pcnen.com

Montgomeri: Kosovo silom oduzeto, a branimo Ukrajinu

1 minute


Američki diplomata se u razgovoru za Kosovo onlajn osvrnuo i na situaciju u Ukrajini i sličnost sa Kosovom i Metohijom.

"Mogao bih da dodam da je ironično da je Kosovo oduzeto silom i protiv Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, a uz podršku Zapada. Ali, mi branimo Ukrajinu, jer Rusija to isto pokušava da uradi u Ukrajini. Zapad je opravdao kampanju bombardovanja Srbije zbog maltretiranja kosovskih Albanaca. Rusi opravdavaju svoju akciju u Ukrajini zbog maltretiranja tamošnjih etničkih Rusa. Dakle, ironično, Rusi koriste naše sopstvene akcije protiv nas", zaključio je Montgomeri.

Pratite nas na Fejsbuku, Instagramu i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na pcnen@t-com.me

 

среда, 19. октобар 2022.

Šta Rusija, SAD, Ukrajina i EU traže od Srbije

kosovo-online.com

Šta Rusija, SAD, Ukrajina i EU traže od Srbije - Kosovo Online

4-5 minutes


Ambasador Ukrajine u Srbiji Volodimir Tolkač kaže da je Ukrajina zahvalna Srbiji na podršci koju dobija, ali da im nije jasno zaŠto Srbija ne može da izabere stranu. Dok ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil napominje da Srbija ima dugu i tešku istoriju sankcija, ali da će pre ili kasnije videti da su joj interesi na Zapadu, prenosi RTS.

Ambasador Ukrajine u Srbiji Volodimir Tolkač kaže da je Ukrajina zahvalna Srbiji za svu podršku koju dobija, ali da je prosečnom Ukrajincu teško da razume da kada ginu deca neko ne može da se odluči na čiju stranu da stane.

"To nije samo moj stav, to je stav prosečnog Ukrajinca, zato što nam je teško da razumemo da kada ginu deca, kada ginu naši branioci, znamo da je više od 400 dece u ovom ratu poginulo, da je više od 1.300 ranjeno, da neko ne može da se odluči na čiju stranu da stane", poručio je Tolkač.

Ističe da je najgore od svega što se bombarduju mirni gradovi i civilno stanovništvo i ruši infrastruktura.

"I sve to pred početak zime, i to nam govori da će zima biti teška i hladna. A zašto – zato što se između ostalog bombarduju i termoelekterane koje obezbeđuju toplotu svakom domu. Dakle, sve što se dešava predstavlja uništenje čitavog ukrajinskog naroda. A ukrajinski narod, kao deo Evrope, ne može se izdvojiti, jer to predstavlja pretnju za samu Evropu, jer se svi mi nalazimo takoreći u istom sosu", navodi Tolkač.

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil kaže da Srbija ima dugu i tešku istoriju sankcija, kao i da imaju razumevanja za poseban odnos prema istim, ali da Srbija ipak mora dobro da pogleda gde su joj nacionalni interesi.

On je rekao da je siguran da će pre ili kasnije Srbija videti da su joj interesi na Zapadu.

"Da, Srbija ima decenijama dobre odnose sa Rusijom, ali bih upozorio Srbe da razumeju da ovo nije ona njihova 'majka Rusija', imamo posla sa veoma drugačijom Rusijom. To je Rusija koja brutalno napada svoje susede i da Srbija treba da se izjasni", poručio je Hil i dodao da SAD ne preti Srbiji.

Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko naglašava da veruje da Srbija neće stati u tužni red zemalja koje ne misle na svoju nacionalnu dobrobit i dobrobit svojih građana, ali da su svesni koliki su pritisci na Srbiju po pitanju uvođenja sankcija.

Govoreći o rešavanju kosovskog pitanja, Bocan-Harčenko ističe da je cilj Moskve da se rešenje temelji na saglasnosti Beograda i Prištine i da rešenje odgovara interesu Beograda.

"Sve sam to rekao u nameri da pokažem da se radi o principijelnom stavu Rusije i da, naravno, sa sankcijama to nema nikakve veze", istakao je Bocan-Harčenko.

Govorio je i o uvođenju ruskih sankcija SR Jugoslaviji 1992. godine.

"Tada je bilo puno zemalja koje su na svoju inicijativu uvele sankcije Srbiji, nije to bila ruska želja. To je bila odmazda i korak protiv srpskog naroda. Za razliku od njih, nažalost, Rusija je bila u situaciji da smo pristali, uz ceo niz ovih elemenata i pritisaka, ali smo želeli da nastavimo saradnju u političkoj i ekonomskoj sferi. I pomagali smo srpskom narodu u Srbiji i Republici Srpskoj", dodao je Bocan-Harčenko.

Šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre naglašava da je Srbija zauzela jasan stav o Ukrajini u međunarodnim forumima, ali da EU želi da vidi više kada je reč o sankcijama.

Poručuje da je obaveza svake zemlje kandidata da progresivno usklađuje spoljnu politiku sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU.

Govoreći o tome što Srbija nije uvela sankccije Rusiji, Žiofre je rekao da se razgovori sa Srbijom  konstantno vode i da se nada da će uspeti da ubedi Srbiju da se pridruži EU u tome.

"Već smo videli da je Srbija zauzela jasne stavove na međunarodnim forumima i samo pre neki dan se pridružila 141 zemlji zbog aneksije delova Ukrajine. Samo su se četiri zemlje pridružile Rusiji. Kada imate tako malo zemalja, Rusija je izolovana. To su mali signali koje Srbija daje i mi želimo da vidimo više kada je reč o sankcijama. Ovo je partnestvo koje ima za cilj članstvo Srbije u EU kako bi Srbije postala deo porodice", zaključio je Žiofre.

 

Захарова о изјави Бореља о ЕУ: То није башта, већ пакао

Захарова о изјави Бореља о ЕУ: То није башта, већ пакао

Речи шефа европске дипломатије о „привилегованој Европи" звуче као признање привржености Европске уније политици сегрегације, рекла је портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова коментаришући речи шефа европске дипломатије Жозепа Бореља, који је упоредио Европу с баштом, а остатак света с џунглама

Од

ИН4С

-

1

 

фото: Пресс-служба МИД РФ

„Борељ није, највероватније, мислио на башту, већ на пакао. Са баштованима је то велики проблем, многе гусенице су се развиле. То чак није ни фројдуовска омашка. То звучи као признање из чистог срца. Ако Борељ, који је задужен за дипломатију у ЕУ, дели свет на башту и џунглу, он потврђује да је сегрегација основа европске политике", закључила је портпаролка Министарства иностраних послова Русије.

Борељ се извинио за поређење Европе са баштом, а остатак света с џунглама. Изјава Бореља је објављена на сајту Европске уније.

„Неки су погрешно протумачили ту метафору (појаву) 'колонијалног европоцентризма'. Извињавам се ако сам некога увредио. Сматрам и говорио сам, на пример, прошле недеље амбасадорима земаља ЕУ да смо често непотребно европоцентрични, морамо бити скромнији и да боље упознамо остатак света", навео је шеф европске дипломатије.

Он је појаснио и шта је имао у виду под „џунглом".

Нажалост, свет у коме сада живимо све више личи на џунглу, а све мање на башту, јер у многим деловима света право јачег подрива општеприхваћене међународне норме. Та тенденција брине све, па и Европљане. Пораст тог света безакоња и нереда је управо оно на шта сам мислио када сам говорио о џунгли. Моје поређење на џунглу нема ни расистички, ни културни, ни географски подтекст. Нажалост, џунгла је свуда, укључујући и Украјину", подвукао је дипломата.

Он је навео и да има довољно искуства да би знао да и Европа и Запад нису идеални, а неке западне земље крше међународно право.

Борељ сматра да се многи у свету труде да изграде систем, заснован на правилима, а не на праву јачег. На основу тога, „баштовани" који теже реду морају се „ујединити и заједно дати отпор џунглама".

Извор: Спутник

https://www.in4s.net/zaharova-o-izjavi-borelja-o-eu-to-nije-basta-vec-pakao/

уторак, 18. октобар 2022.

Terzić: Pozivanje Zapada na međunarodno pravo kosmički cinizam

kosovo-online.com

Terzić: Pozivanje Zapada na međunarodno pravo kosmički cinizam - Kosovo Online

5-7 minutes


Istoričar i akademik Slavenko Terzić izjavio je da Balkan nikada nije bio dalje od ideje "Balkan - balkanskim narodima" i da smatra da je ceo Balkan praktično jedna vrsta protektorata, prenosi Hepi televizija.

"Meni se čini da kada se Zapad poziva na međunarodno javno pravo, da je to prosto kosmički cinizam. Pogledajte tih desetine i stotine ratova koje SAD vode po celom svetu. Meni se čini da Balkan nikada nije bio nesamostalniji nego što je danas. Iduće godine će biti 200 godina od rođenja kneza Mihajla Obrenovića. Dakle u to vreme, knez Mihajlo Obrenović, Ilija Garašanin, Jovan Ristić, dakle vodeći ljudi Srbije toga vremena izlaze sa idejom Balkan balkanskim narodima. Da se ljudi na Balkanu koji se znaju međusobno dogovaraju, razumeju se bolje, rešavaju svoja pitanja", rekao je Terzić.

On je, međutim, naveo da je Balkan je danas najdalje od te ideje i da je praktično ceo Balkan pod nekom vrstom protektorata.

"Pogledajte kako se ponaša američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil, suprotno svim normalnim tradicijama jednog ambasadora, on svaki dan drži neke lekcije. On svaki dan drži lekcije, izdaje zadatke, pa onda kaže: 'Mi nećemo da se mešamo u unutrašnje stvari Srbije'. Znate to tako balansiranje, to je govorio i Godfri pre njega", rekao je Terzić. 

Smatra da je nedopustivo je da strani ambasadori u jednoj suverenoj zemlji govore na taj način i da drže lekcije Srbiji šta treba da radi. 

"Još gori su ti izaslanici, ja ne znam da li ima zemlje u Evropi koja nema izaslanike za Balkan, odnosno za Kosovo i Metohiju. Čak i Slovenija, Slovenija koja je započela raspad Jugoslavije, razbijanje Jugoslavije, podržavala albanski separatizam na Kosovu, Slovenija šalje svog izaslanika, šalje trupe, naoružavala je OVK, šalje trupe na Kosovo i Metohiju...", izjavio je Terzić.

Akademik je dodao da živimo u vremenu kada nema razgovora i pregovora, već imamo samo izaslanike koji dolaze i daju ultimatume.

"Mi danas živimo, kako bih rekao, jedno loše političko pozorište. Vi danas u Evropi nemate ozbiljnih državnika, vi nemate pregovore, nemate razgovore. Vi danas imate samo izaslanike koji dolaze i daju ultimatume. Ljudi koji ne poznaju naše prilike, koji slabo znaju prošlost, koji ne poznaju mentalitet naših naroda, koji ne poznaju dubinski naše probleme, religiozne, kulturne, socijalne, političke, geopolitičke, uzimaju sebi za pravo da nam drže lekcije. Ja podržavam ideju profesora Vladušića da moramo više razmišljati upravo suverenistički, u smislu da mi sami imamo svoje nacionalne interese, spremni smo za razgovor... Moram da priznam, ja se slažem da je naš odnos prema EU u jedno vreme bio vrlo optimistički, da će se bolje živeti, ali posle svega što je EU učinila, prema nama, prema Rusiji, ove sankcije osmi paket, mislim da je EU izgubila minimum kredibiliteta i kod nas, a ja bih rekao i u dobrom delu Balkana", naveo je Terzić.

On je i podsetio na reči koje je čuo od jednog geopolitičara, kojeg nije hteo da imenuje, da će "za nekoliko decenija Evropa će biti periferija sveta"

"Ja mislim da je u pitanju, nisam ja tu originalan, jedna velika međunarodna kriza, jedno veliko istorijsko raskršće. Velike istorijske promene su uvek vrlo dramatične, stvara se jedan novi svet, on se stvara na jedan vrlo bolan način, zapadnohrišćanska civilizacija gubi svoj dominantan položaj. Ja mislim, možda je sporna ona teza o civilizacijskim krugovima, da se civilizacije rađaju, uzdižu se, imaju svoj vrhunac, silaze i nestaju. O tome govori Hantington i pre njega Špengler, Tojnbi... Ja verujem da je zapadnohrišćanska civilizacija, generalno gledano, sada na silasku istorijskom. To nije proces koji će se desiti za dve godine ili za 20 godina, taj proces je neupitan. Rađa se Azija, i geopolitički, i ekonomski, i demografski, i strategijski, i vojno, i meni je jedan geopolitičar u Moskvi jednom prilikom rekao, što je meni bilo čudno, pomalo i šokantno: 'Znate šta, za nekoliko decenija Evropa će biti periferija sveta'", otkriva akademik.

Terzić je dodao da mi treba trezveno da rasuđujemo o tome šta je naša budućnost.

"Mi moramo biti svesni da se svet menja, da je velika međunarodna kriza, da dominacija zapadnog sveta nestaje postepeno, to nije proces, postepeno, i da mi moramo tražiti neke nove samostalne puteve i mi na Balkanu i ceo svet: Afrika, Južna Amerika, Azija... Mislim da mi moramo napustiti to slepo podržavanje Evrope. Mislim da je britanski odnos prema svojim kolonijama bio korektniji nego što je danas odnos evropskih predstavnika prema nama, to je ponižavajuće. Ja nisam nerealan čovek, ja shvatam sadašnju situaciju, ja znam da mi treba da sarađujemo sa Evropom, pazite ona velika klasična Evropa je bila uzor svima nama, mi smo svi odrasli na nasleđu velike evropske civilizacije, ali nažalost, sama Evropa napušta to sve veliko nasleđe. Evropa je u krizi i mi u tom smislu treba trezveno da rasuđujemo: 'Šta je naša budućnost?' Moramo graditi svoj sopstveni strateški put, moramo predviđati događaje, moramo planirati za narednih nekoliko decenija gde ćemo biti i ekonomski, i demografski, i kulturno, i civilizacijski, i vojno. To bi bio neki trezven razložan put, kako bih rekao, jedne ozbiljne državne politike", zaključio je Terzić.

 

недеља, 16. октобар 2022.

Majkl Hadson: Počelo je razaranje svetskog ekonomskog poretka

standard.rs

Majkl Hadson: Počelo je razaranje svetskog ekonomskog poretka

Пепе Ескобар

15-19 minutes


Svet se već podelio na dva sasvim različita tipa ekonomije, a SAD i njihovi evropski sateliti su raspoloženi da razore celi postojeći ekonomski poredak

Pratiti sve geoekonomske turbulencije kakve nužno idu uz „porođajne muke" multipolarnog sveta nemoguće je bez uvida i razumevanja za njega koje nudi profesor Majkl Hadson (Michael Hudson) sa Univerziteta u Misuriju, SAD, autor već uveliko uticajne knjige Sudbina civilizacije (The Destiny of Civilization).

I u svojoj poslednjoj studiji „o evru bez Nemačke" (Michael Hudson on The Euro Without Germany) profesor Hadson duboko je zaorao ne bi li razumeo samoubilačke ekonomsko-političke odluke Nemačke, njihov uticaj na evro, i sam već u strmoglavom padu, da bi nagovestio bar neke od mogućnosti za ubrzanu integraciju Evroazije sa Globalnim Jugom u jedinstvenu celinu, sve u pokušaju da se iščupaju iz smrtonosnog zagrljaja Hegemona.

To je dovelo do naše elektronske prepiske, naročito o budućoj ulozi juana, na šta je Hadson primetio i ovo:

„Kinezi sa kojima sam godinama razgovarao nisu očekivali da će dolar ovako da oslabi. Oni izvesno neće plakati ako on opet ojača, ali ih brine mogući beg kapitala iz Kine u Evroaziju, budući da i sam mislim da će posle partijskog kongresa (koji počinje 16. oktobra) doći do hajke na one koji u Šangaju zastupaju slobodno tržište (Shanghai free-market advocacy). Pritisak nadolazećih promena oseća se već duže vreme i nastavlja da raste. Duh reformi usmerenih na obuzdavanje 'slobodnog tržišta' počeo je da se širi među studentima još pre deset godina, a ti isti su sada već počeli svoj uspon po lestvicama partijske hijerarhije."

Govoreći o ključnom problemu u vezi s ruskim uslovljavanjem plaćanja energenata u rubljama, Hadson je dodirnuo i temu o kojoj se retko razmišljalo bilo gde izvan Rusije: „U stvari, njihova želja nije da im se plaća samo u rubljama. To definitivno nije ono što Rusiji treba, zato što ona rublje može jednostavno da naštampa kad poželi. Njoj su rublje potrebne da izbalansira svoja međunarodna plaćanja u nameri da time stabilizuje i kurs same rublje – a ne zato da bi ga pogurala na više."

A to nas, pak, dovodi do pitanja izmirenja potraživanja u juanima: „Prihvatiti plaćanje u juanima je isto kao da ste prihvatili plaćanje u zlatu – međunarodnom sredstvu poželjnom u svakoj zemlji kao ne-dekretna valuta (non-fiat currency) (na koju politika nema nikakvog uticaja – prim. prev), koja će uvek imati vrednost ako neko odluči da je u datom trenutku proda (za razliku od sadašnjeg dolara, koji bi na kraju mogao da bude konfiskovan ili u najgorem slučaju da propadne). Ono što je Rusiji zaista neophodno jesu kritični industrijski proizvodi poput kompjuterskih čipova. A njih bi mogla da traži da ih uveze iz Kine, da a ih plaća juanima koje je Rusija već obezbedila."

Povratak Kejnza

Na kraju naše prepiske profesor Hadson je ljubazno pristao da detaljno odgovori na neka moja pitanja o izuzetno kompleksnim geoekonomskim procesima kakvi se trenutno razvijaju širom Evroazije.

BRIKS razmatra mogućnost uvođenja zajedničke valute – koja bi uključila sve njihove pojedinačne valute, a očekujemo da će isto to da važi i za prošireni BRIKS+. Koliko će implementacija toga biti praktična? Nije lako zamisliti kako se Centralna banka Brazila harmonizuje sa onom ruskom, ili sa Narodnom bankom Kine. Da li će se to odnositi samo na investicije – putem Razvojne banke BRIKS? Da li će se to bazirati na robi i zlatu? Kako se u to uklapa juan? Da li pristupom BRIKS-a zasnovanim na aktuelnoj Evroazijskoj ekonomskoj uniji (EAEU) i razmeni mišljenja sa Kinezima kojom rukovodi Sergej Glazjev? Da li je samit u Samarkandu praktično unapredio povezanost BRIKS-a i ŠOS-a?
– Bilo kakva ideja o zajedničkoj valuti morala bi da počne od aranžmana za razmenu valuta između postojećih država članica. Veći deo trgovine među njima tada bi se obavljao u domaćim valutama. Ali da bi se poravnale one neizbežne razlike (viškovi i manjkovi u platnom bilansu), Centralna banka će stvoriti zajedničku valutu.

Površno gledano to bi pomalo ličilo na Specijalna prava vučenja (Special Drawing Rights) (SPV) kakva je uveo Međunarodni monetarni fond (MMF), najvećim delom da bi finansirao američki deficit vojnog budžeta i narastajući trošak za servisiranje duga američkih dužnika prema poveriocima sa Globalnog Juga. No, taj bi aranžman više bio nalik „bankoru" (bancor) koji je Džon Majnard Kejnz (John Maynard Keynes) predložio 1944. Zemlje u deficitu bi mogle da povuku unapred određenu kvotu tzv. bankora, za koje bi valutacija bila unapred određena zajedničkim izborom cena i kurseva valuta. Ti bankori (i njihovi vlastiti valutni kursevi) bi se onda koristili za plaćanja prema zemljama u suficitu.

Za razliku od MMF-ovog SPV sistema, cilj ove nove alternative ne bi bio da se prosto subvencioniše ekonomska polarizacija i zaduženost. Kejnz je predložio princip da ukoliko bi zemlja (a mislio je na SAD) ušla u hronični višak – to bi bio znak njenog protekcionizma ili odbijanja da podrži međusobno rezilijentnu ekonomiju – pa bi tad njena potraživanja počela da bivaju gašena, skupa sa dugovanjima u bankorima onih zemalja kojima njihove ekonomije nisu omogućile da uravnoteže sopstvena međunarodna plaćanja i da podrže sopstvene valute.

Detalj sa godišnjeg sastanka Međunarodnog monetarnog fonda na Baliju, Indonezija, 12. oktobar 2018. (Foto: Reuters/Johannes P. Christo)

Danas predloženi aranžman bi odista podržao međubankarske pozajmice između zemalja članica, ali ne u svrhu podrške begu kapitala (što je osnovna namena MMF pozajmica, kada postane moguće da posle izbora na vlast dođe neka „levičarska" vlada), a MMF i njena alternativa Svetskoj banci ne bi dužnicima nametale stroge planove štednje i antiradničke mere. Ta ekonomska doktrina bi promovisala prehrambenu i samodovoljnost u osnovnim potrepštinama, a promovisala bi i značajno formiranje kapitala u poljoprivredi i industriji, umesto finansijalizacije.

Verovatno da bi i zlato postalo jedan od elemenata međunarodnih monetarnih rezervi ovih zemalja, prosto zato što zlato jeste roba za koju se stotinama godina upotrebe svet već uveliko saglasio da je i prihvatljivo i politički neutralno. Ali tada bi se zlato koristilo samo kao sredstvo za poravnavanje platnih bilansa, ne i kao definišuće za bilo koju domaću valutu. Ta poravnavanja bi se, naravno, proširila tako da obuhvate i trgovinu i investicije sa zemljama Zapada koje neće biti deo ove banke. To zlato bi i za njih postalo prihvatljivo sredstvo za poravnanja dizbalansa zapadnih dugovanja prema novoj evroazijskoj centralnoj banci. To bi se dokazalo i kao sredstvo plaćanja koje zapadne zemlje ne mogu tek tako jednostavno da ne prihvate – dok god se to zlato bude zadržavalo u rukama članica nove banke – a ne više u Njujorku ili Londonu, što je još od 1945. bila vrlo opasna praksa.

Na sastanku na kojem će biti formirana takva banka, Kina će biti u podjednako dominantnom položaju kakav su SAD imale 1944. u Breton Vudsu. No, njena će operativna filozofija sada biti sasvim drugačija. Cilj će biti da se ekonomije zemalja članica banke razvijaju, kroz dugoročno planiranje ili trgovinske šeme najpovoljnije za njihove privrede, da bi se izbeglo razvijanje onakvih vrsta odnosa zavisnosti i preuzimanja privatizacijom i danas karakterističnih za politiku MMF-a i Svetske banke.

U te razvojne ciljeve treba uključiti i zemljišnu reformu, industrijsko i finansijsko restrukturiranje, kao i reformu poreskih sistema, ali i reformu domaćeg bankarstva i kreditiranja. Dosadašnje diskusije na sastancima ŠOS-a su izgleda dobro pripremile podlogu za uspostavljanje opšte usklađenosti svih interesa u kreiranju reformi duž tako postavljenih linija.

Evroazija ili propast

Srednjoročno, da li je moguće očekivati da bi se nemački industrijalci, razmišljajući o nastupajućoj pustoši i sopstvenoj mogućoj propasti, u masovnom revoltu protiv trgovinsko-finansijskih sankcija Rusiji nametnutih od strane NATO, odlučili da Berlin nateraju da opet otvori Severni tok 2? Gasprom garantuje da je cevovod moguće vratiti u funkciju. Da bi se to dogodilo, nije potrebno da se Nemci i sami učlane u ŠOS…
– Malo je verovatno da će se nemački industrijalci pokrenuti da spreče deindustrijalizaciju svoje zemlje, s obzirom na samrtni SAD/NATO zagrljaj u kom drže politiku Evrozone ovih 75 godina, koliko najmanje traje političko mešanje raznoraznih američkih operativaca. Mnogo je verovatnije da će šefovi nemačkih kompanija pokušati da bar sami prežive, kako znaju i umeju, čuvajući što je više moguće netaknutog privatnog i kompanijskog bogatstva tokom nastupajućeg razdoblja u kom će se cela Nemačka polako pretvoriti u ekonomsku ruinu, sličnu onima u današnjim baltičkim republikama.

Logo Evropske centralne banke u Frankfurtu, Nemačka, 23. januar 2020. (Foto: Ralph Orlowski/Reuters)

Već se razgovaralo o preseljenju proizvodnje i menadžmenta u SAD, što će Nemačku onemogućiti da dobija energiju, metale i druge osnovne sirovine od bilo kog dobavljača koji neće biti pod punom kontrolom američkih i interesa njihovih saveznika. Ostaje veliko pitanje da li će se nemačke kompanije odlučiti da emigriraju u nove evroazijske ekonomije u kojima se već sada čini da industrijski rast i prosperitet imaju dobre izglede da prevaziđu one kakvi bi bili u SAD.

Naravno da je cevovode Severnog toka moguće popraviti. Upravo to i jeste osnovni razlog za tako žestok aktuelni politički pritisak od strane američkog državnog sekretara Blinkena koji insistira da upravo sada Nemačka, Italija i druge evropske zemlje povećaju napore da svoje ekonomije razdvoje od trgovine i investiranja prema Rusiji, Iranu, Evroaziji i svim drugim zemljama čiji razvoj SAD uporno pokušavaju da ometaju i onemoguće.

„Nema alternative"

Da li se približavamo tački na kojoj će se ključni igrači Globalnog Juga – više od sto država sveta – konačno složiti i odlučiti da sve rizikuju i onemoguće SAD da održi u životu veštačke neoliberalnu globalnu ekonomiju, koja je ionako u stanju neprekidne kome? A to znači samo jednu moguću opciju, kao što ste je i sami naznačili – uspostavljanje paralelne globalne valute kojom će se zaobići američki dolar – dok uobičajeni sumnjivci i dalje pričaju o, u najboljem slučaju, nekakvom Breton Vudsu III. Da li je FIRE (finance, insurance, real estate) – finansije, osiguranje, nekretnine) finansijski kazino dovoljno svemoćan da stvarno uništi svaku moguću konkurenciju? Da li možete sagledati bilo kakav praktičan mehanizam, osim onih koje su već razmatrali BRIKS/EAEU/ŠOS?
– Pre svega godinu ili dve činilo se da je zadatak stvaranja neke nove, potpuno razvijene alternativne svetske valute monetarnog, kreditnog i trgovinskog sistema, toliko složeno da je sve detalje za njega praktično nemoguće bilo čak i valjano sagledati. Ali zato su se američke sankcije već pokazale kao dovoljno jak i dovoljno ubedljiv katalizator i stimulans da svi razgovori o tome dobiju vrlo pragmatičnu oznaku hitnosti.

Konfiskacija zlatnih rezervi Venecuele u Londonu i njenih američkih investicija, konfiskacija 300 milijardi dolara ruskih deviznih rezervi čuvanih u bankama u SAD i Evropi i pretnja da bi se isto lako moglo dogoditi i Evroaziji i drugim zemljama koje se budu usprotivile američkoj spoljnoj politici – učinili su dedolarizaciju još hitnijom. Tu sam logiku objasnio više puta, od mog članka objavljenog na Valdaj klubu (sa Radikom Desai) do moje nedavno objavljene knjige Sudbina civilizacije, pa do niza predavanja pripremljenih za Hong Kong i tamošnji Globalni univerzitet za održivost (Global University for Sustainability).

Držanje obveznica denominovanih u dolarima, pa ni čuvanje svog zlata ili investicija u SAD ili u Evropi više nije bezbedna opcija. Jasno je da se svet već prelomio na dva sasvim različita tipa ekonomije, a da su američke diplomate i njihovi evropski sateliti sasvim raspoloženi da razore celi postojeći ekonomski poredak u nadi da će izazivanjem velike krize uspeti da se najlakše iz nje izvuku.

Graviranje na poluzi od zlata u fabrici obojenih metala „Krastsvetmet" u sibirskom gradu Krasnojarsku, Rusija, 10. mart 2022. (Foto: Reuters/Alexander Manzyuk)

Takođe je jasno da je potčinjavanje MMF-u i njegovim planovima štednje pravo ekonomsko samoubistvo, a da je uvažavanje Svetske banke i njene neoliberalne doktrine samouništavajuće. Rezultati toga su bili da se stvori nenaplativa razlika dugovanja (unpayable overhead of debts) denominovanih u američkim dolarima. Ta dugovanja nije bilo moguće isplatiti bez uzimanja novih kredita od MMF-a uz prihvatanje uslova koji znače ekonomsku predaju pred američkim privatizacionim i špekulativnim fondovima.

Jedina alternativa nametanju strogih ekonomskih mera štednje samom sebi je da se izvučete iz dolarske zamke od SAD sponzorisane ekonomije „slobodnog tržišta" (čitaj: tržišta oslobođenog od zaštite države, oslobođenog od mogućnosti vlade da naplati štetu izazvanu po okolinu od strane američkih naftnih i rudarskih kompanija i druge takvim poslovanjem izazvane industrijske i prehrambene zavisnosti) i da odnose s njima brzo i potpuno raskinete. Taj prekid neće biti lak, a američka diplomatija će učiniti sve što može da spreči i omete stvaranje nezavisnijeg ekonomskog poretka. No, američka politika je već uveliko stvorila takvo stanje globalne zavisnosti u kojem više i bukvalno nema druge alternative nego da se iz svega toga sami iščupate.

Nemački egzit?

Kako doživljavate tvrdnje Gasproma da Linija B „Severnog toka 2" nije bila zahvaćena terorom nad gasovodom? To bi značilo da je „Severni tok 2" praktično spreman da se odmah pokrene – sa kapacitetom od 27,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje – što je upravo polovina ukupnog kapaciteta oštećenog Severnog toka. To bi onda značilo da Nemačka još nije propala. Time se otvara i sasvim novo poglavlje. Rešenje će zavisiti od toga koliko će nemačka vlada biti spremna da donese odgovarajuću političku odluku.
– Evo u čemu je caka: Rusija izvesno neće hteti da ponovo podnese isti trošak samo zato da cevovod još jednom ode u vazduh. To će morati da na sebe preuzme Nemačka. I kladim se da će današnji režim na to da kaže „Ne!" A to će onda neminovno izazvati vrlo interesantan uzlet alternativnih političkih partija.

Konačno, Nemačka će moći da obnovi svoje trgovinske odnose sa Rusijom jedino ako se povuče iz NATO-a, pošto i sama shvati da je upravo ona glavna žrtva NATO rata. A to bi moglo da uspe jedino ako se isto raspoloženje proširi i na Italiju, na Grčku (zato što je ostala nezaštićena od Turske, odavno, još od kiparske krize). A sve to mi liči na dugu i neizvesnu bitku.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg i nemački kancelar Olaf Šolc na konferenciji za medije u Berlinu, Nemačka, 17. mart 2022. (Foto: Michael Sohn/Pool via Reuters)

Možda bi puno lakše bilo kad bi nemačka industrija odlučila da se spakuje i preseli u Rusiju, da tamo pomogne u modernizaciji industrijske proizvodnje, naročito firme poput BASF-a, Simensa itd. Ukoliko se nemačke kompanije odluče za preseljenje u SAD zbog gasa, javnost će to shvatiti kao američku pljačku nemačke industrije u želji da sve njene dosadašnje prednosti SAD preuzmu za sebe. A čak i da se baš to desi, ni to nema izgleda da uspe, ako se u vidu ima sadašnje stanje američke postindustrijalizovane ekonomije.

Zato je kretanje na Istok jedino razumno što nemačkoj industriji još preostaje, ukoliko uspe da stvori sopstvenu političku stranku na nacionalističkoj i anti-NATO platformi. Ustav EU bi tada zahtevao da se Nemačka povuče i iz EU – zato što EU stavlja interese NATO ispred interesa zemalja članica. Sledom tog scenarija sledeći korak bi bio da se povedu razgovori o ulasku Nemačke u ŠOS. Spreman sam da se kladim oko toga koliko će vremena proći dok se i to ne dogodi.

Provod Stevan Babić

Stručna redakcija: Miroslav Zdravković

Izvor thecradle.co/Stanje stvari

Naslovna fotografija: Reuters/Kim Kyung-Hoon/File Photo 

BONUS VIDEO:

 

Владимир Првуловић: На прагу новог апсолутизма

politika.rs

На прагу новог апсолутизма

Владимир Првуловић

5-7 minutes


Tреба да будемо забринути. Не само ми из мале Србије на ветрометини, већ две трећине популације данашњег не-НАТО-вог света.

Да ли смо свесни шта се око нас догађа? Све је подређено НАТО-у, а НАТО и његови чланови и претенденти на чланство су подређени САД. Управо смо се уверили да је и Генерална скупштина УН постала позорница за промоцију америчких, НАТО-вих концепција о уређењу савременог света. Шефови 193 државе чланице УН или њихови изасланици присутни у сали, пажљиво слушају и аплаудирају говору америчког председника (коме чак и померају сатницу због присуства на сахрани енглеске краљице). Сви седе и аплаудирају када путем видео-линка (што није предвиђено документима УН) говори украјински предсeдник Зеленски. Када они заврше, пола сале ГС УН се испразни. Све важне информације, најаве преуређења света, претње непослушнима и директиве су већ чули. Само треба да их спроводе или ће бити изоловани.

Очигледно је на делу спровођење, под вођством САД, плана и смерница изражених у делу покојног Збигњева Бжежинског „Велика шаховска табла". Дакле, једина велика сила биће САД, а Русија, Кина, Индија и друге велике земље само регионални пиони на светској „табли". Чак се ни стари амерички теоретичар међународних односа и изумитељ пингпонг дипломатије, још жив и разуман Хенри Кисинџер уопште не чује, јер је пригушен и отписан.

Шта се десило са међународним правом и тешко достигнутим међународним документима? Шта се десило са Завршним документом и  договорима Конференције КЕБС (ОЕБС) из Хелсинкија 1975. о мирном уређењу односа у Европи и савременом свету? Од Савета безбедности УН неодобрени 78-дневни напад НАТО-а крстарећим ракетама на СРЈ (Србију) 1999. и непоштовање документа СБ 1244 о његовом окончању, потврђују напред изнету тезу. Шта се десило са другим међународним организацијама, које су све под паском САД?

Да ли је јасно да је Европска унија у функцији спровођења директива САД и НАТО, чак и на своју економску и другу штету? Где су нестале неутралне земље, које су биле стожери мирољубиве политике после Другог светског рата? Међу њима, две важне карике – економски јака Шведска и земља у успону Финска, које су од неутралног статуса имале економске и политичке користи, данас чекају да им Турска одобри статус придружених чланица НАТО-a, иако су на границама другог, не-НАТО-вог света. Још званично неутрална Швајцарска, која је стално под притиском САД, те се одрекла и „свете" тајне банковних рачуна, као њеног адута у светском банкарству, данас од САД наручује 36 борбених авиона Ф-35А и пет ракетних ПВО система „патриот" у вредности од преко 8,4 милијарде евра, са испоруком до 2031. године! Иако су за њену величину територије и контролу граница до сада коришћени мопеди и мотоцикли. Пољска, балтичке земље, Чешка, Словачка, чак и С. Македонија, уз сагласност САД, шаљу своје  коришћене тенкове Украјини, а заузврат им се нуде нови амерички уз „повољније" цене (!?), у складу са политиком „НАТО оружје за НАТО чланове". Само што ће то плаћати грађани ових држава у кризи.

Да ли је ово довољна аргументација за тврдњу о планираном апсолутизму САД и НАТО у данашњим међународним односима. То се манифестује у економији, производњи и коришћењу природних сировина и енергије (замислите блокиран и миниран новоизграђени „Северни ток 2", на штету Немачке и ЕУ земаља), али и у науци, култури, музици, позоришту, журналистици, па чак и у спорту. Сетите се блокирања Ђоковића да се такмичи у Аустралији и на УС Опену ове године и поред попуштања антиковид мера, забране руским и белоруским такмичарима да се такмиче у међународној конкуренцији и других неправилности. Не заборавимо толерисање допингованих америчких атлетичара и спортиста на олимпијадама, бициклистичком Тур де Франсу и пливачким такмичењима. Сетите се судијске крађе златне медаље нашем пливачу Милораду Чавићу у трци на 100 м лептир стилом, на Олимпијади 2008. у Пекингу, у корист  Американца Мајкла Фелпса, који је евидентно био други. Све спортске светске асоцијације доследно спроводе политичке директиве из Беле куће.

Зиму ће Европа, не само њена  економија, већ и становништво, пропатити без руског гаса и нафте, али ће, на своју штету, поштовати санкције које према енергији из ове земље прописује Америка. А за то време ће САД неумерено штампати доларе без адекватног покрића, поклањати оружје и помоћ Украјини, иако није чланица ЕУ ни НАТО-а, тражити од европских савезника да Украјини доставе своје оружане системе, а обећавајући да ће им, заузврат, продати новије и модерније системе који се производе у САД.

Шта на све ово да кажу две трећине светске популације и земље које нису ни у ЕУ ни НАТО, а боре се против тешкоћа модерног времена. Да ли је решење – постизање извесне равнотеже преко земаља БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка) или ново савезништво Русије и Кине, видећемо? Ако коалиција западних земаља под управом САД то буде дозволила. За Јужну Африку сумњамо да ће остати у поменутој коалицији.

За сада остају бриге да све то није довољно да се заустави погубни точак кретања савременог света и историје. Надамо се само да неће кулминирати светским нуклеарним сукобом у којем би сви били губитници, а цивилизацији можда уследио повратак у преисторију.

Редовни професор универзитета

Прилози објављени у рубрици „Погледи" одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa

 

субота, 15. октобар 2022.

Европа гледана другим очима

Петак, 14.10.2022. у 18:00

 

Владимир Кршљанин

 

ПОГЛЕДИ

Европа гледана другим очима

Србија не сме бити објекат уцене евробирократа и њихових газда, већ субјекат новог, праведнијег света – на почасном месту, међу победницима, како смо и навикли да је видимо

 

(Срђан Печеничић)

Данас добро плаћени евробирократи, без обзира на то да ли заузимају управљачке позиције у Бриселу или у некој од престоница ЕУ, већином делују против интереса народа и против принципа демократије, а по наређењима англоамеричке олигархије. И усуђују се да прете Србији.

А та олигархија је 1999. изазвала Први европски рат на тлу бивше Југославије, и 2022. Други европски рат на тлу бивше Украјине. Оба су били и против Европе. А пошто је Други рат, већ по традицији, страшнији од Првог, они су на време склонили Велику Британију са европског попришта. И сасвим у свом „постмодерном" антиљудском и антихришћанском стилу пандемије, „великог ресета" и ЛГБТ, за виновнике су прогласили Србе и Русе.

Први европски рат је био проба за Други. Међутим, испоставило се да је Први био резултат обести униполарне светске олигархијске диктатуре, док је Други резултат очајања због заувек изгубљене светске доминације.

До скора је имало смисла говорити да нам је и од самог формалног уласка у ЕУ, битнији напредак у достизању „европских стандарда". Сада је то под знаком питања, јер оволико одступање од демократије и гурање сопствених народа у сиромаштво, деиндустријализацију, смрзавање и рат, а све у туђем интересу, очигледно сведочи о краху система. Наравно, у западној Европи још постоје достигнућа од којих се може учити, али сада је опет очигледно, као што је било очигледно под бомбама 1999, да је примена система који нам намећу евробирократи – за Србију најгора могућа опција.

Наравно, из своје коже, и из своје Европе, се не може. Али је крајње време да Европу почнемо да гледамо другим очима. Да почнемо да се поносимо тиме што смо носиоци њених изворних духовно-моралних вредности, да наставимо плодну сарадњу са европским нацијама, али да се дистанцирамо од пропалог евробирократског пројекта, који ће у месецима и годинама пред нама срушити, и надамо се претворити у истински евродемократски пројекат (онај до Урала или до Владивостока) – сами европски народи.

У овом часу, суверена Србија, у савезништву са Русијом и Кином, главни је извор европске наде и једини гарант европске будућности. И зато, упркос хистерији која влада међу евробирократама, морамо, слушајући и глас народа, још мало храбрије водити своју независну спољну политику и развијати је на следећи начин:

а) задовољити се придруженим и одустати од пуноправног чланства у ЕУ и смањити ниво сарадње са НАТО на уобичајени ниво „партнерства за мир", бар док те организације не одустану од своје антидемократске и неоколонијалне политике;

б) ући у придружено чланство или партнерство у дијалогу са Савезном државом Русије и Белорусије (а ту своје место могу добити само Србија и будућа ослобођена Украјина), Евроазијским економским савезом, ОДКБ-ом, Шангајском организацијом за сарадњу и БРИКС-ом (што су већ учиниле многе значајне земље света, само није јасно зашто Србија још није).

Курс независне спољне политике Србије је потпуно исправан и изазива поштовање многих у свету. Ипак, он се мора даље развијати на предложени начин да би наша независност била потпуна, јер у периоду 2000-2012, независности није било и створена је потчињеност западним центрима моћи у многим областима, што нашу међународну позицију још увек чини рањивом.

Србија широм света има велики углед, поготову код својих најмоћнијих савезника, Русије и Кине. У том угледу постоји део који се темељи на тековинама два светска рата и несврстане политике, али његов највећи део произилази из нашег отпора међународној диктатури деведесетих, када смо иницирали настанак праведнијег Новог света, који данас предводе Русија и Кина.

Баш зато што свет јесте у преломном историјском раздобљу, није нам довољна само тактичка вештина, већ се морамо ослонити на своју стратешку цивилизацијску супериорност, која нас учи, како нас је недавно у Београду подсетио Сергеј Бабурин, да није могућа „златна средина између добра и зла".

Недавно је више од 100 најугледнијих бранилаца Србије у Првом европском рату, на војном, политичком, дипломатском, културном и информативном попришту, али и младих српских политичара и активиста, потписало и објавило несвакидашњи документ: Повељу српско-руског братства, којом се истичу, како приврженост традиционалним европским, хуманистичким, хришћанским духовно-моралним вредностима, тако и њен регионални, европски и светски значај.

У политичком смислу, Европа почиње да ври. Мађарска упорно пружа отпор евробирократама. У Италији је већ традиционалистичка коалиција убедљиво победила на изборима. У Чешкој и другим земљама не јењавају масовни протести. Трећи светски – лажовски рат (или неуспели покушај рата највећих лажова и криминалаца против човечанства – јер је технологија масовног лагања последња област у којој имају примат) у коме се за још мало доминације или некажњености олигархијских злотвора масовно жртвују животи, благостање и достојанство људи и у којем евробирократи и њихове газде бесрамно газе истину, морал и међународно право, не либећи се од сарадње са фашистима и терористима, мора бити и биће заустављен.

А Србија не сме бити објекат уцене евробирократа и њихових газда, већ субјекат новог, праведнијег света – на почасном месту, међу победницима, како смо и навикли да је видимо.

Потпредседник међународне словенске академије

 

Прилози објављени у рубрици „Погледи" одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa

https://www.politika.rs/scc/clanak/520508/Pogledi/Evropa-gledana-drugim-ocima