Претражи овај блог

понедељак, 31. март 2025.

Срђа Трифковић: Martovski puč i uvod u ratnu tragediju

standard.rs

Martovski puč i uvod u ratnu tragediju

Срђа Трифковић

20–26 minutes


Skan­da­lo­zni tret­man kome je knez Pavle bio izložen posle rata od strane Brita­na­ca i po­gr­de od stra­ne po­bed­nika u građanskom ratu ne mo­gu pri­kri­ti činjenicu da je i sa stanovišta trenutka u kome je delovao i sa današnje distance njegova politika bila ispravna

Godina dana koja deli pad Francuske 1940. i početak Operacije Barbarosa bila je kritična za Veliku Britaniju. Geostrateške opcije Londona bile su krajnje skučene, a resursi prenapregnuti. Nije postojala strategija za uspešno vođenje rata. Britanska očekivanja da će SOE podsticanjem otpora u okupiranim zemljama stvoriti teškoće nemačkim komandama bila su izneverena.

Pokušaj Bombarderske komande RAF-a da Nemcima uzvrati udarac putem vazdušne moći od kraja 1940. pa sve do sredine 1942. odnosio je više života britanskih avijatičara nad nebom Nemačke, nego nemačkih vojnika i civila na zemlji.

Pomorske linije snabdevanja bile su ranjive, Denicovi podmornički vučji čopori u stalnom porastu, a bitka za Atlantik još se nije ni rasplamtala. Uspesi generala Vejvela protiv Italijana u Severnoj Africi bili su lokalne prirode, strateški nebitni; implicitno su nosili porazno priznanje da su Italijani jedini protivnik sa kojim se Britanci uspešno bore kada su snage izjednačene.

Nepobitna je činjenica da Velika Britanija na početku 1941. nije imala strategiju za nastavak rata. Juna 1940, potučeni do nogu u bici izjednačenih snaga, Britanci su izgnani sa evropskog kontinenta. Njihova pomorska blokada kontinentalne Evrope bila je neuspešna jer su se Nemci kopnenim putem snabdevali svim potrepštinama, od rumunske i sovjetske nafte do španskog vina i švedskih ruda. Jedino su na evropskom Jugoistoku naizgled postojali uslovi za proaktivno delovanje Britanaca.

Okružena zemlja

Musolinijev napad na Grčku 28. oktobra 1940. dao je priliku RAF-u da otvori baze na na Kritu (novembar 1940). Tri meseca potom britanski ekspedicioni korpus je upućen u kopnenu Grčku. Britanci su povratili mostobran na evropskom tlu, ali su Grcima napravili medveđu uslugu. Hitler je bio nezadovoljan Musolinijevom avanturom. Bez britanskog uplitanja, on bi bio voljan da Dučea pusti da se kuva u sopstvenom sosu.

Nemački napad na Grčku (Operacija Marica) iznuđena je britanskom intervencijom. Hitler je za njenu realizaciju odvojio moćnu Dvanaestu armiju sa šest korpusa, od kojih tri oklopna. Britanske snage toj sili nisu bile dorasle ni brojem, ni vođstvom, ni naoružanjem, ni iskustvom, ni moralom. Međutim, ka­da je jednom uvuče­n na Balkan – što nije želeo, svakako ne u tom trenutku – Hitler je odlučno pri­stu­pi­o pokušaju da Jugoslaviju privuče na svo­ju stra­nu, ili da je primora na po­kor­nost. Na izmaku 1940, shodno tome, ne­mač­ki pri­ti­sak na Be­o­grad je stalno ra­stao.

Neposredno po iz­bi­ja­nju ra­ta septembra 1939. usledila je de­kla­ra­ci­ja beogradske vlade o ne­u­tral­no­sti Kraljevine Jugoslavije. Ovo je odgovaralo obema stra­nama. Fokus Ne­mač­ke je bio dru­gde i bilo joj je važno samo da isporuke jugoslovenskih prehrambenih proizvoda i siro­vin­a uredno pri­sti­žu. Lič­ne sim­pa­ti­je kneza Pa­vla prema Britancima bile su poznate, ali Ne­mci nisu imali raz­lo­ga za bri­gu. Br­za po­beda nad Poljskom – dok su zapadni sa­ve­zni­ci osta­li pa­siv­ni – a potom i pad Francu­ske izazvali su šok, poseb­no me­đu fran­ko­filnom elitom u Beogradu.

Hi­tler je decembra 1940. počeo da zahteva pristupanje Beograda Trojnom paktu. U isto vre­me, je­dan po je­dan, se­ve­rni i is­točni susedi Jugoslavije su pri­stu­pa­li Pak­tu i pri­hva­ta­li ne­mač­ke tru­pe na svojoj teritoriji. Hitlerova preokupacija početkom 1941. bila je priprema Bar­ba­ro­se. Preduslov ofanzive na istoku bio je da Vermaht dospe do Grč­ke sa se­ve­rois­to­ka, tj. da je na­pad­ne iz Bugarske.

Nacističje trupe u Parizu, 14. jun 1940 (Foto: Wikimedia commons/Bundesarchiv, Bild/CC BY-SA 3.0 de)

U ostvarenju ovog plana Ju­go­sla­vi­ja se na­šla fi­zič­ki okru­že­nom. Ve­ći­na no­vih savezni­ka Rajha na Bal­ka­nu ima­la je potencijalne ire­den­ti­stič­ke zah­te­ve pre­ma Jugoslaviji, što je ze­mlju či­ni­lo ne samo voj­no neodbranjivom, nego i psi­ho­lo­ški ra­nji­vom. U zimu 1940-1941. ni­je bi­lo jednostavno uži­va­ti status po­sled­nje „ver­saj­ske dr­ža­ve" či­je su gra­ni­ce iz 1919. i dalje bile ne­tak­nu­te.

Povrh toga, Hitler je ope­ra­ci­ju Ma­ri­ca (napad na Grčku) utanačio za početak aprila. Sa nastupom nove, 1941. godine, ni­je bi­lo vi­še pro­sto­ra za dvo­smi­sle­no­sti i polovične kom­bi­na­ci­je.

Po­čet­kom 1941. knez Pa­vle je bio iz­lo­žen sve ve­ćem pri­ti­sku i od stra­ne ko­ju je oduvek sma­trao pri­ja­telj­skom, od Velike Bri­ta­ni­je – pritisku kome se ubrzo pridružila Ame­ri­ka. Kao otvo­re­ni an­glo­fil, do ja­nu­a­ra 1941. knez je pretpostavljao implicitno zajedništvo ako ne svih interesa, a ono barem osnovnih gledišta Beograda i Londona.

On je iz Lon­do­na po­čet­kom 1941. sa nevericom primio vest da Velika Bri­ta­ni­ja smatra dalju ne­u­tral­nost Ju­go­sla­vi­je neprihvatljivom. Britanski poslanik Kem­bel je 12. januara kneza obavestio da će Bri­ta­nci da poša­lju ekspedicioni kor­pus u Grčku i pred­lo­žio je for­mi­ra­nje uje­di­nje­nog bal­kan­skog fron­ta sa Jugoslavijom, kojim bi Nemcima bilo sprečeno da napadnu Grke sa severa.

Knez Pavle je shvatio o čemu se radi: nemoćni da sa Nemcima sami izađu na kraj, Britanci su tražili načina da to izvedu preko leđa putativnih balkanskih „saveznika". Bio je uža­snut. Smatrao je plan ne­pro­mi­šlje­nim, neo­d­go­vor­nim i osuđenim na pro­past: njegovom primenom Velika Bri­ta­ni­ja će na­te­ra­ti Ju­go­sla­vi­ju na akt sa­mo­u­bi­stva i na kra­ju će ceo Bal­kan bi­ti pre­ga­žen. Takav stepen britanske arogan­ci­je ga je duboko razgnevio.

Između čekića i nakovnja

Pored pret­nji Ne­mač­ke i im­pro­vi­za­ci­ja Britanaca, knez se su­o­čio i sa sve žešćim ame­rič­kim pri­ti­skom – očigledno usklađenim sa Lon­do­nom. Na Čerčilov zahtev, janua­ra 1941. Ru­zvelt je po­slao svog ne­zva­nič­nog izasla­ni­ka, bu­du­ćeg šefa američke obaveštajne službe, pukov­ni­ka Vi­li­ja­ma Do­no­va­na, na Bal­kan.

Dato mu je u zadatak da podstakne zemlje regije na otpor Ne­mač­koj i da im obe­ća ame­rič­ku po­moć. Ko­men­ta­r premijera Dragiše Cvet­ko­vi­ća o Ruzveltovom emisaru može da se pri­me­ni i na mno­ge ame­rič­ke „spe­ci­jal­ne iza­sla­ni­ke" novijih vre­me­na. Pu­kov­nik Do­no­van je, po Cvetkovićevom sudu, bio tek je­dan u ni­zu „eks­pe­ra­ta" ko­ji su po­ka­za­li savršeno nepozna­vanje pro­ble­ma ze­mlje ko­ju po­se­ću­ju: ukratko, on ni­je znao ni­šta o Bal­ka­nu.

Sâm Do­no­van, pak, imao je razloga da bude zadovoljan sa­stan­kom sa va­zdu­ho­plov­nim gene­ra­li­ma Du­ša­nom Si­mo­vi­ćem i Bo­rom Mir­ko­vi­ćem. Ne­ma dokumenata o tom razgovo­ru, ali Dragiša Cvetković smatra da je Do­no­van bio sve­stan njihovih na­me­ra da izvedu vojni puč u sluča­ju da Vla­da pri­stu­pi Pak­tu, i da ih je u tim namerama podsticao.

Nemoćni da sa Nemcima sami izađu na kraj, Britanci su tražili načina da to izvedu preko leđa putativnih balkanskih „saveznika"

Dok su se Čer­čil i Ru­zvelt osla­nja­li na re­to­ri­ku i obe­ća­nja ko­ja su se od­no­si­la na dale­ku posle­rat­nu bu­duć­nost, Rajh je imao ube­dlji­vi­ji arsenal ar­gu­me­na­ta u ob­li­ku mo­to­ri­zo­va­nih i pancer-di­vi­zi­ja u Ru­mu­ni­ji i Bu­gar­skoj. Po­čet­kom fe­bru­a­ra 1941. oni su upozorili kneza da vreme is­tiče i da on lično tre­ba da do­đe na raz­go­vo­re sa Hitlerom.

Ka­da se knez Pa­vle pojavio u Berg­ho­fu četvrtog mar­ta 1941. bio je sâm i bukvalno i prenosno. Usle­di­la je petočasovna „masaža", po re­či­ma sa­mog kneza. „Meni je bilo jasno da je Hitler vrlo opasan čovek", zabeležio je potom, „da sa njime ne može da se radi olako i bez krajnjeg opreza. On je imao u svojim rukama strahovitu ratnu mašinu i mogao je da nas uništi za nekoliko dana". Knez se vra­tio u Be­o­grad petog mar­ta, sada već uveren da je alternativa Paktu nemački napad. Za sle­de­ći dan sa­zvao je sed­ni­cu Krunskog sa­ve­ta, koji je jed­no­gla­sno od­lu­čio da se pot­pi­še Pakt.

Sastanak jugoslovenskog kneza Pavla Karađorđevića i Adolfa Hitlera u Berlinu, 1939. (Foto: Wikimedia commons/Muzej Jugoslavije/Public domain)

Uslov je bio da se dobiju pismene ga­ran­ci­je Ne­mač­ke i Ita­li­je po tri tač­ke: da će jugo­slo­ven­ski suvere­ni­tet i te­ri­to­ri­jal­ni inte­gri­tet bi­ti po­što­va­ni; da neće biti traženi voj­na po­moć ili tran­sfer tru­pa; i da će ju­go­slo­ven­ski in­te­re­si u So­lu­nu biti uzeti u obzir. Ri­ben­trop je ne­volj­no pri­hva­tio ove uslo­ve i čak se slo­žio da neki bu­du ob­ja­vlje­ni da bi se primi­ri­la srp­ska javnost.

Odmah potom Bri­tan­ci su tra­ži­li voj­ne kon­sul­ta­ci­je ju­go­slo­ven­skih, grč­kih i britan­skih štabnih ofi­ci­ra u Ati­ni, osmog i devetog mar­ta 1941. Tom pri­li­kom, gosti iz Beograda su se uverili da ne mo­gu da oče­ku­ju ni­ka­kvu po­moć od Bri­ta­na­ca. Generalštabnom majoru Milisavu Perišiću save­to­va­no je da Jugoslavija „na­pad­ne pr­va", da za­poč­ne rat pro­tiv Oso­vi­ne u trenutku njene najveće snage.

Udara­ju­ći na Ita­li­ja­ne u Al­ba­ni­ji – te­kao je ovaj nadrealistički pred­log – oni će da zarobe za­li­he oruž­ja i opreme ko­je Britanci ni­su mo­gli ni da obećaju ni da isporuče. Sutradan nakon atinskog sastanka Čerčil piše Ruzveltu, pun nade da će Jugoslaviju ipak nagovoriti na ovaj scenario: „Ne treba da naglašavam da bi uporni pritisak vašeg ambasadora u /…/ Jugoslaviji sada bio od najveće koristi i da možda može biti presudan jezičak na vagi".

Planiranje puča

Jezičak na vagi bila je činjenica da su Nemci prihvatili da Jugoslaviji naprave ustupke bez presedana. U Ribentropovim pismima Cvetkoviću uoči potpisivanja Trojnog pakta izričito je navedeno da vlade sila Osovine neće tražiti transport trupa preko jugoslovenske teritorije, niti vojnu pomoć. Razvodnjeni Pakt bio je u tom trenutku naj­povoljniji ishod ko­me se zemlja mo­gla na­da­ti.

Kako je konstatovao vodeći izraelski istoričar tog perioda Martin van Krefeld, Sr­bi su se po­ka­za­li hra­bri­ma, ali ni­su mo­gli da na­sta­ve sa opi­ra­njem u nedogled: „Neprekidna kon­cen­tra­ci­ja nemačkih tru­pa u Ru­mu­ni­ji go­vo­ri­la je ubedljivijim je­zi­kom ne­go mo­ral­na podsticanja od stra­ne en­gle­skih pri­ja­te­lja. /…/ Hi­tle­ro­vi ustup­ci pred­sta­vlja­li su veli­ku po­be­du za Sr­be. /…/ Tako dugim odugovlačenjem Ju­go­slo­ve­ni su po­ka­za­li neverovat­nu hra­brost pred silom neuporedivo moćnijom od njih sa­mih".

Vlada Cvetković-Maček nije imala izbora već da se odupre pri­ti­sku SAD i Velike Britanije. Prva je bi­la van ra­ta i bez izgleda da u njega stupi, a druga pak ne­moć­na da po­nu­di bi­lo ka­kvu po­moć. Od Ju­go­sla­vi­je je traženo sa­mo­u­ni­šte­nje bez smisla i strate­škog opravdanja. Knez Pa­vle bi iz­neverio odgovornost koja mu je u jesen 1934. posle ubistva kralja Aleksandra poverena, a i Hitler je bio svestan kneževe dileme.

Posle čina potpisivanja Pakta, u zasebnoj audijenciji, on je Cvetkoviću i Cincar-Markoviću rekao da je dobro svestan kakve su lične simpatije kneza i koliko je svojim pristankom na Pakt on žrtvovao. Knez i nje­go­vi mi­ni­stri na­da­li su se da će razvodnje­na ver­zi­ja Pak­ta smi­ri­ti du­ho­ve kod ku­će. Te se nade, me­đu­tim, nisu ostvarile.

Dragiša Cvetković i Joahim fon Ribentrop potpisuju Bečki protokol o pristupanju Jugoslavije Trojnom paktu, 25. marta 1941. (Foto: Wikimedia commons/Public domain)

Britanski Forin ofis je u poslednja četiri dana pred potpisivanje Pakta igrao dvostruku igru. U javnom diskursu stav je bio da tom činu ne treba davati preveliku pažnju i da treba ispoljiti razumevanje za Jugoslaviju koja je bila „izložena pritisku ratom nerava".

S druge strane, šef Forin ofisa Entoni Idn istog dana iz Kaira traži od poslanika u Beogradu Kempbela podatke o „praktičnoj mogućnosti izvođenja državnog udara": „Postoji li ličnost, dovoljno snažna i [sposobna] da ga vodi? Ko je ona i da li ste u kontaktu sa njom? Da li su pripreme odmakle? /…/ Slažem se da bi na osnovu sadašnjih informacija udar trebalo da bude insceniran u trenutku kada se pokaže reakcija prouzrokovana potpisivanjem, a to može biti sasvim uskoro".

Dobivši tražene informacije, dan uoči potpisivanja Pakta britanski ministar inostranih poslova Idn stupa u akciju za koju je teren već bio pripremljen. On upućuje telegram Kempbelu u Beograd (a prepis poslanicima u Atini, Ankari i Kairu) u kome poslanika u Jugoslaviji – jednoj još uvek prijateljskoj zemlji – upućuje na vršenje subverzivnih aktivnosti u cilju rušenja njene legalne vlasti:

„Stav kneza-namesnika ukazuje da je izgubio svaki smisao za realnost i od njega više ništa ne možemo da očekujemo. Vi ste ovim opunomoćeni da preduzmete sve mere koje imate na raspolaganju i da po sopstvenom nahođenju aktivirate lokalne lidere i javno mnjenje da sagledaju stvarnost, da stupe u akciju i da se suprotstave postojećem stanju. U punoj meri Vas ovlašćujem da preduzmete svaki korak koji Vam izgleda opravdan u cilju promene jugoslovenske vlade ili režima, čak i državnim udarom" (dokument F.O. 371-30253).

Put u katastrofu

Na manje od 24 sata pred puč i dan po potpisivanju Pakta, 26. marta ujutru, general Dušan Simović sastao se sa britanskim vazduhoplovnim atašeom u Beogradu. Izveštaj atašea Londonu ukazuje na zavereničku prirodu odnosa jugoslovenskog generala i britanskog obaveštajca:

„Naš susret je morao da bude aranžiran u najvećoj tajnosti. /…/ On namerava da odbaci Pakt i zbaci sadašnju vladu. On i njegovi znaju šta njihov stav podrazumeva: vodi u siguran rat, ali im je ta opcija draža od produžetka postojećeg stanja. /…/ General je uveren u uspeh poduhvata i traži da imamo poverenja u njegovu grupu i njega. /…/ On predviđa da će Jugoslavija zaratiti u Albaniji odmah posle državnog udara, a protiv Nemačke i Bugarske nekoliko dana potom. /…/ Deluje razočarano što ne možemo da mu obećamo definisane isporuke ratnog materijala, ali se složio da će se Jugoslavija snabdeti italijanskim plenom u Albaniji. /…/ Simović je zakoračio putem od koga ga ništa neće odvratiti… Smatrajte ovo najvećom tajnom, jer ako bi ma šta od navedenog procurilo, moglo bi dovesti u pitanje uspeh puča" (dokument F.O. 371-30253).

„Najtoplija čestitanja na Vašem udelu u ovom najsrećnijem obrtu događaja", oduševljeni Entoni Idn sutradan poručuje sa Malte poslaniku Kembelu u Beograd, nakon što je puč izveden. Umesto da produži za London, Idn se vratio u Atinu u nadi da će iz Grčke biti u boljoj prilici da poseti Beograd u najskorijem roku.

Što se Ruzvelta ticalo srpska golgota pokazala se isplativom jer je iziskivala angažman dodatne dve-tri nemačke divizije na garnizonskim dužnostima

Dva dana kasnije dr (kasnije ser) Sesil Parot, do 1939. vaspitač mladog kralja Petra, sastao se sa svojim ispisnicima, kolegama i profesorima sa Univerziteta u Kembridžu, među kojima je bilo i stručnjaka angažovanih na raznim zadacima od strane britanske obaveštajne službe. Oni su likujući konstatovali da „nisu Jugosloveni izvršili puč nego mi". Na Parotovo pitanje ko su to „mi", odgovoreno mu je „britanska služba SOE, naravno".

Britanska vlada podsticala je suštinski kontraproduktivan puč jer nije imala strateški koncept zasnovan na sveobuhvatnoj analizi stanja na Jugoistoku. Imajući u vidu oskudne snage i resurse u Grčkoj i Severnoj Africi, za britansku poziciju u istočnom Mediteranu bilo bi neuporedivo bolje ostaviti na miru neokupiranu Jugoslaviju, formalno u Paktu ali defakto neutralnu i neobaveznu da Nemce propušta ka Bitolju i Đevđeliji, nego poraženu i okupiranu.

Ni pučisti nisu imali plan – ni kratkoročan, a kamoli dugoročan. Prvi potez novoimenovanog ministra inostranih poslova Momčila Ninčića, primera radi, bio je da odjuri u nemačko poslanstvo u jalovoj nadi da će Herenu pružiti uveravanja da nova vlada bezuslovno priznaje Trojni pakt i da je puč samo unutrašnja stvar Jugoslavije.

Demonstracije protiv pristupanja Jugoslavije Trojnom paktu, Pančevo, 27. mart 1941. (Foto: Wikimedia commons/Public domain)

Ninčić je 30. marta i formalno izjavio da će Jugoslavija ispoštovati sve svoje međunarodne obaveze, koje su naravno uključivale Trojni pakt. Ovo je bilo beznadežno koprcanje: Hitler je svoju odluku da uništi Jugoslaviju već bio doneo 27. marta uveče.

Već 31. marta Britanci tretiraju kao datost da će Jugoslavija da propadne. Oni se spremaju za situaciju koja će da potom usledi i razmatraju ideje za sabotaže i diverzije pod predstojećom okupacijom zemlje. Uprava za psihološko ratovanje (Psychological Warfare Executive, PWE) obaveštava ser Aleksandra Kadogana, stalnog podsekretara Forin ofisa, da treba „iskoristiti naše lične odnose sa novom vladom i sa snagama koje iza nje stoje", ali konstatuje da je „stanje za sada opravdano zadovoljavajuće".

Treba pripremati rušenje i sabotažu komunikacija od Maribora do Bitolja; treba pripremiti britanske agente na terenu za predstojeću okupaciju umrežavanjem tajnih radio-primopredajnika na Sušaku, u Ljubljani, Mariboru, Beogradu, Sarajevu, Nišu i Skoplju. Gerilske akcije treba otpočeti odmah posle okupacije.

Gurajući Jugoslaviju u sunovrat, umesto koherentne strateške vizije Čerčil je bio rukovođen taktičkim ciljevima političara. U sumornoj poziciji u kojoj su se Britanci nalazili, njemu je bio potreban makar kratak blesak nade, jednočinski teatar. Takve njegove ad-hok poteze skupo je plaćao vazda neko drugi: Australijanci i Novozelanđani na Galipolju 1915, De Golovi „Slobodni Francuzi" pred Dakarom 1940, Srbi i Grci aprila 1941, Kanađani u Dijepu 1942, Ravnogorci svuda 1943, Poljaci na Monte Kasinu 1944, žrtve Jalte i izručenja 1945…

Vrhunski cinizam Čerčilov ogleda se u njegovom pismu Ruzveltu od 27. marta popodne, samo nekoliko sati posle Simovićevog puča, u kome se vraća na svoje planove o srpskim prstima koji će da vade englesko kestenje iz vatre. „Pružićemo im svaku moguću pomoć kakvu već dajemo Grčkoj", veli Čerčil, znajući da o nekoj pomoći nema ni govora. „Ohrabrićemo ih da srube Italijane u Albaniji, što će uroditi ishodom od najveće važnosti i što će ih snabdeti solidnim zalihama oružja".

Ništa nije manje spektakularan cinizam Ruzveltov, ispoljen pet nedelja kasnije, prvog maja. Sve se na Balkanu završilo tragedijom, a američki predsednik smireno obaveštava Čerčila: „Lično nisam oneraspoložen daljim širenjem Nemačke na dodatne velike teritorije. Malo je sirovina u svima njima zajedno – nedovoljno da opravda i kompenzuje velike okupacione snage".

Drugim rečima, što se FDR-a ticalo, srpska golgota pokazala se isplativom jer je iziskivala angažman dodatne dve-tri nemačke divizije na garnizonskim dužnostima. Moralni sunovrat ovakvog stava ukazuje da je Ruzvelt odista bio Čerčilov ravnopravni partner.

Zaključak

I posle svega, do dana današnjeg čuju se tvrdnje da je puč od 27. mar­ta bio pozitivan čin. Teško je zamislivo veće zlo od brzog aprilskog sloma, Jasenovca i Kragujevca, građanskog rata, milion žrtava i preko pola veka komunizma.

Kako je deceniju kasnije zaključio britanski istoričar Lovet Edvards: „u roku od nekoliko meseci svetska situacija je mogla da se izmeni, kao što se i izmenila. /…/ Strašne godine okupacije mogle su da ispadnu drugačije, ako ih već nije bilo moguće izbeći". Sličan je sud Sesila Parota: „Čerčilova strategija u beogradskom poduhvatu od 27. marta nije opravdana krvoprolićem i pustošenjima koja su iz njega proizišla".

Ni danas, 70 godina kasnije, Srbi se nisu oporavili od posledica događaja koji su se odigrali 27. marta 1941.

„Bo­lje grob ne­go rob" zlokoban je slogan. On predstavlja od­ba­ci­va­nje politike kao umetnosti mogućeg za­rad tobožnjih transcedentnih ci­lje­va. Čak i retroaktivna tvrdnja da je puč pre­sud­no do­pri­neo po­be­di nad na­ci­stič­kom Ne­mač­kom – na­vod­no pri­mo­ra­va­ju­ći Hi­tle­ra da od­lo­ži svoj na­pad na Ru­si­ju za fatalnih pet ili šest nedelja – po­ka­za­la se savršeno neosnovanom.

Ne­kon­so­li­do­va­na Ju­go­sla­vi­ja – tačnije rečeno, do ludila dez­o­ri­jen­ti­sa­na Sr­bi­ja – ni­je „na­šla svo­ju du­šu", ka­ko je to Čer­čil bombastično izjavio, čuv­ši za puč. Njime nije zadobijeno nikakvo ne­be­sko car­stvo, a zemaljsko je uludo straćeno. Pandorina kutija, koja će odneti milion Srba a doneti Josipa Broza, otvorena.

Predaja oružja zarobljenih jugoslovenskih vojnika u Dravskoj banovini, april 1941. (Foto: Wikimedia commons/Public domain)

Ni danas, 70 godina kasnije, Srbi se nisu oporavili od posledica događaja koji su se odigrali toga dana. Pitanje je da li će ikada u tome uspeti. Velika Bri­ta­ni­ja i SAD aktivno su težili da uti­ču na tok zbivanja u Beogradu, ali to ne bi bi­lo do­volj­no da se ofi­ci­ri privole na čin od 27. marta.

Ge­ne­ral Mir­ko­vić o njemu je razmišljao još 1937, ka­da je Sto­ja­di­no­vi­ć ra­dio na po­boljšanju od­no­sa sa Ita­li­jom. On i ostali za­ve­re­ni­ci odraža­va­li su kontinuitet jedne neslavne tra­di­ci­je koja je Srbiju skupo koštala posle sarajevskog Vidovdana.

Ni 28. juna 1914, kao ni 27. mar­ta 1941, o nekoj racionalnoj optimalizaciji nacionalnih i državnih interesa nije bilo ni govora. Po­li­tič­ka ulo­ga kneza Pa­vla okončala se 27. marta. Skan­da­lo­zni tret­man kome je potom bio izložen od stra­ne Brita­na­ca i po­gr­de od stra­ne po­bed­nika u građanskom ratu ne mo­gu pri­kri­ti činjenicu da je i sa stanovišta trenutka u kome je delovao i sa distance od sedam decenija njegova politika bila ispravna.

U poređenju sa potpisnicima sporazuma sa NATO-om o saradnji u oblasti logističke podrške iz februara 2016, koji predviđa slobodu kretanja i diplomatski imunitet svim pripadnicima NATO-a u Srbiji, neograničen pristup vojnim objektima i poverljivim informacijama Vojske Srbije, knez Pavle Karađorđević, Dragiša Cvetković i Aleksandar Cincar-Marković bili su oličenje patriotizma, državničke odgovornosti i vrhunske diplomatske veštine.

Tekst je prvi put objavljen u časopisu Geopolitika, broj 97, aprila 2016. godine

Naslov i oprema teksta: Novi Standard

Izvor: Geopolitika

Naslovna fotografija: Wikimedia commons/Public domain

BONUS VIDEO:

 

недеља, 23. март 2025.

ГЕНЕРАЛ ПАВКОВИЋ: НАТО није победио 1999. године упркос огромној војној надмоћи

pravda.rs

ГЕНЕРАЛ ПАВКОВИЋ: НАТО није победио 1999. године упркос огромној војној надмоћи

2–3 minutes


Najjača vojna sila na svetu, NATO nije pobedila srpsku vojsku ni posle 78 dana žestokog bombardovanja 1999. godine i nije uspela da zauzme ni metar naše teritorije na Kosovu i Metohiji, uprkos nesumnjivoj vojnotehničkoj premoći, izjavio je nekadašnji komandant Treće armije Vojske Jugoslavije Nebojša Pavković.

Pavković je, povodom 26 godina od početka NATO agresije rekao da su članice Alijanse bile 670 puta ekonomski jače od Srbije, a pitanje je zašto je tolika sila, bez razloga i odobrenja, napala malu zemlju.

„Cilj NATO bio je, kako je to komandant Alijanse, general Vesli Klark, na jednom dokumentu, prema izvorima iz teksta Slobodana Mikića, napisao svojom rukom: Rasturi, degradiraj, opustoši i uništi. To se nije desilo", rekao je Pavković.

Napomenuo je i da su albanski teroristi ubili više vojnika nego avioni NATO.

Na pitanje kako se seća početka agresije na Srbiju, Pavković je za „Večernje novosti" rekao da su sve jedinice bile spremne za najavljeno bombardovanje i da su samo čekale komandu.

''Uoči početka agresije imao sam poziv od nepoznatog čoveka, kasnije sam ga identifikovao kao Šona Bernsa, diplomatu i posmatrača Stejt Departmenta na AP KiM koji me je u ime NATO pozvao da povučem vojsku sa KiM, da je spasem. Prekinuo sam vezu, bio sam u tom momentu u liftu i shvatio sam da smo locirani u komandi Prištinskog korpusa. Prve bombe i 'tomahavci' su počeli da padaju na Prištinu, gledali smo avione kao da gledamo ratni film'', rekao je on.

Prema njegovim rečima, i nakon 26 godina od bombardovanja kada se spomene bombardovanje navru mu emocije".

"Sa tim praktično živim sve ove decenije. Sećanja sam opisao kroz knjige koje sam napisao, odbranu u Hagu koju sam spremao'', dodao je on.

Pavković, kojem je u januaru 2014. godine pred Haškim tribunalom potvrđena prvostepena presuda od 22 godine zatvora, na osnovu, kako kaže, lažiranih optužbi za ratne zločine, kaznu služi u Finskoj, a nada se da će za dve godine izaći na slobodu.

Izvor: Politika

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

 

Ako padne Generalštab, nijedno kulturno dobro u Srbiji neće biti bezbedno

n1info.rs

Konzerevatorka: Ako padne Generalštab, nijedno kulturno dobro u Srbiji neće biti bezbedno

N1 Beograd

3–4 minutes


U ponedeljak, 24. marta navršava se 26 godina od NATO bombardovanja na Jugoslaviju tokom kojeg je zgada Generalštaba u Beogradu oštećena. Od tada on ima status kulturnog dobra, međutim, Vlada Srbije je u novembru prošle godine odlučila da taj status ukine zbog prodaje ovog objekta zetu Donalda Trampa. Toj odluci usprotivili su se i studenti, i građani, ali i struka, deo radnika u Republičkom zavodu, koji je upravo zbog te odluke podneo ostavku. Konzervatorka Estela Radonjić-Živkov rekla je da pri donošenju te odluke Vlada Srbije nije ispoštovala zakon i proceduru.

„U poslednjih mesec dana smo dobili zahtev za brisanje Generalštaba iz centralnog registra. Kao osnov za to je odluka Vlade, koja je sporna. Republički zavod nije to uradio sa vrlo jasnim obrazloženjem, jer poštuje zakon i procedure. Zakon opet strogo propisuje način na koji se vrši brisanje, odnosno nama nedostaje sva dokumentacija koja bi trebalo da stoji u studiji – obrazloženje zbog čega je skinuta zaštita, ceo elaborat koji nije izrađen, tako da ga mi ni nemamo. Bez te prateće dokumentacije, on ne može da bude izbrisan iz centralnog registra", navela je ona.

Sagovornica N1 podseća da je, od strane više organizacija, udruženja pravnika, arhitekata i mnogih drugih stručnih udruženja, ta odluka poslata Ustavnom sudu na preispitivanje, odnosno traži se ustavnost i zakonitost te odluke.

Kako je istakla, za nešto za šta postoji sumnja da nije bilo po Ustavu i po Zakonu o kulturnom nasleđu, ne bi trebalo da se vrše bilo kakve radnje na Generalštabu.

Dobro je što se, kako je kazala, javnost zainteresovala za stanje kulturnog nasleđa, ne samo Generalštaba nego celokupnog.

„Posebno mlađe generacije koje su shvatile da je to njihovo ustavno pravo, pravo na kulturno nasleđe, da bez prošlosti nema neke budućnosti, da ne možemo da rušimo svoju prošlost i svoje nasleđe da bismo gradili bilo kakvu budućnost", navela je ona izražavajući očekivanje da će zbog mobilizacije društva cela ptriča u vezi sa Generalštabom izaći na dobro.

Sve drugo, smatra, ne bi imalo smisla.

„Ako padne Generalštab, nijedno kulturno dobro u Srbiji više nije bezbedno", rekla je ona.

Podsetimo, studenti u blokadi organizuju u ponedeljak skup ispred zgrade Generalštaba.

 

петак, 21. март 2025.

Боцан-Харченко: Русија никад није тражила да Србија бира – ми или они, као што то Запад чини

Боцан-Харченко: Русија никад није тражила да Србија бира – ми или они, као што то Запад чини

21.03.2025. - 9:03

 

Александар Боцан-Харченко © Sputnik / Лола Ђорђевић

Руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко изјавио је да да Русија ништа не тражи и никад није тражила да Србија бира између „ми или они", као што то Запад чини, додавши да Србија има српски став, а не руски или проруски.

„Србија је званично кандидат за чланство у ЕУ, ово је стратешки циљ, и у таквим условима, имамо добро развијене односе, укључујући и дијалог на највишем нивоу. Никад ми нисмо тражили што Запад тражи, или ми или они", рекао је Боцан-Харченко за РТ Балкан.

Коментаришући поједине наводе да „Русија организује протесте у Србији како би послала сигнал Вучићу да не флертује са Западом", руски амбасадор истиче:

„Ово је невероватна глупост. За нас је потпуно извесна ситуација, много мојих суграђана очекује да Србија има потпуно 100 одсто руски став, што није могуће. Србија има српски став, није тај став руски или проруски, ово је за нас потпуно разумљиво", објашњава Боцан-Харченко.

На питање како коментарише тумачења да је у Србији на делу покушај спровођења обојене револуције, руски амбасадор истиче да се руска страна увек ослања на званичне оцене када је реч о збивањима унутар Србије.

„Има пуно сличности са оним што је било у неким другим земљама, Украјини, Грузији, не желим да кажем да је исто, али има пуно сличности са оним што се догађало у неким земљама где је дошло до обојених револуција или су се суочавали са сличним покушајима. Ово у Србији је специфично", рекао је Боцан-Харченко.

Када је реч о продужетку гасног споразума, Боцан-Харченко истиче да „желе наставак и да званичних разговора на радном нивоу има и да је то најважније", као и да се узима у обзир традиција наших односа.

sputnikportal.rs

https://iskra.co/srbija/bocan-harcenko-rusija-nikad-nije-trazila-da-srbija-bira-mi-ili-oni-kao-sto-to-zapad-cini/

понедељак, 17. март 2025.

Mitić: Mnogima na Zapadu odgovara etničko čišćenje Srba ispod radara

kosovo-online.com

Mitić: Mnogima na Zapadu odgovara etničko čišćenje Srba ispod radara - Kosovo Online

4–5 minutes


Naučni saradnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu u Beogradu Aleksandar Mitić kaže za Kosovo onlajn da je ono što se dogodilo 17. marta 2004. godine bio orkestrirani napad na srpski narod i najvidljivi oblik etničkog čišćenja, ali da je ono što se dešavalo od tada etničko čišćenje koje je bilo mnogo tiše, u neku ruku i opasnije, zato što se odvijalo ispod radara i jer je bilo sistematsko.

On navodi da je 17. mart 2004. godine, bio vidljiviji i zbog sukoba između Albanaca i Kfora i privukao je veliku pažnju zbog svog intenziteta i vidljivog nasilja. 

„To je bio izuzetno nasilan i brz, koordinisan i efikasan način etničkog čišćenja. Danas se razni elementi etničkog čišćenja vide kroz potpunu uzurpaciju privatne svojine, kroz kriminalizaciju svakog mogućeg građanskog otpora, potpuno onemogućavanje povratka Srba na Kosovo i Metohiju i obesmišljavanje političkog angažmana Srba, što smo videli i sada nakon ovih izbora. Razni su elementi koji, zajedno sa urušavanjem institucija Republike Srbije, doprinose tome da se ovo etničko čišćenje nastavlja. Ono nije počelo sa Aljbinom Kurtijem, ali jeste sistemsko od strane Prištine i koordinirano i prećutano od strane velikih zapadnih sila", ističe Mitić. 

Kaže da je 1999, posle Nato agresije, kada je kao novinar bio na Kosovu, video ćutnju, toleranciju, možda čak i prećutno ohrabrivanje etničkog čišćenja od strane zapadnih jedinica i zapadnih zvaničnika i da mu je bilo jasno da je to model koji će se ponavljati i kasnije, što se i dešavalo u svakoj fazi etničkog čišćenja u poslednjih četvrt veka.

„Činjenica je da, s jedne strane, postoji politička želja da se održi određena stabilnost na Balkanu i stabilnost na Kosovu i Metohiji, kako bi se prikazala jedna vrsta multietničnosti i da je kosovski model ipak uspeo i da nije doveo do etničkog čišćenja o kojem Srbi stalno govore. Međutim, to je apsolutna farsa. S druge strane, postoji politička želja kod vodećih zapadnih država, pre svega država Kvinte, da se zaokruži teritorijalni integritet, kako oni kažu, nezavisnog Kosova. Da bi se to ostvarilo neophodno je bilo potpuno obeshrabriti Srbe, urušiti institucije Republike Srbije i napraviti sve da se taj otpor koji je donekle tinjao doskora uguši", kaže naš sagovornik.

On podseća da je pogromu 17. marta 2004. prethodila plasirana lažna vest i orkestirana kampanija i da je on za konkretan politički cilj imao da se ubrzaju takozvani pregovori koji bi zapravo doveli do nezavisnog Kosova. Ne isključuje mogućnost ponovnog masovnijeg nasilja nad srpskim narodom, ali smatra da u ovom trenutku i Aljbinu Kurtuju i svim albanskim liderima u Prištini i liderima na Zapadu mnogo više odgovara sprovođenje etničkog čišćenja van medijske vidljivosti. 

„17. mart je bio u funkciji ubrzavanja procesa koji će 2008. godine dovesti do jednostranog proglašenja nezavisnosti. U današnjem trenutku sasvim je sigurno da mnogim državama Kvinte, liderima na Zapadu, ne odgovara takvo vidljivo, masovno kršenje ljudskih prava i tako masovno nasilje, već da im mnogo više odgovara ovo etničko čišćenje ispod radara, van medijske vidljivosti, u kom porodice same odlučuju na jedan ili drugi način, ne pod nekim dramatičnim okolnostima, ali racionalno, nekad i razmišljajući o budućnosti svoje dece, da odu sa Kosova i Metohije. To je zaista nešto što je zastrašujuće, to je možda najperfidniji način etničkog čišćenja, taj psihološki rat koji se vodi protiv Srba na KiM", ukazuje Mitić. 

Iako se, kaže, etničko čišćenje negira i naziva propagandom koja dolazi iz Beograda ili propagandom Srba na KiM, činjenice su tu i niko ne može da ospori da postoji vrlo jasna politička agenda koja stoji iza celog tog procesa.

 

субота, 15. март 2025.

Лаура Ковеши истражује случај Железничке станице

politika.rs

Лаура Ковеши истражује случај Железничке станице

Д. Чарнић

~3 minutes


Лаура Ковеши, главна тужитељка Европске уније, започела је истрагу о могућим злоупотребама фондова Европске уније у случају реконструкције Железничке станице у Новом Саду, речено је за „Политику" у њеном кабинету.

„Због веома великог интересовања јавности, ЕППО потврђује да је у току истрага поводом могуће злоупотребе ЕУ фондова када је реч о Железничкој станици у Новом Саду. Како не бисмо угрозили исход ове истраге, не можемо јавно да саопштимо било какве додатне детаље", навела је за наш лист Паула Тело Алвес из кабинета тужитељке Ковеши.

Како је додала, Европско тужилаштво треба да одлучи о својој надлежности када је почињена превара у вези са фондовима ЕУ додељеним земљама које нису чланице ЕУ или државама чланицама које нису учеснице".

„С обзиром на то да је штета по финансијске интересе Уније саставни део кривичног дела преваре, када се та штета догоди у Белгији или Луксембургу (јер се тамо исплаћују средства, где се налазе институције ЕУ), постоји надлежност тих држава чланица, а самим тим и надлежност за ЕППО, без обзира на то где се догађај догодио, односно на територији треће земље", навела је Паула Тело Алвес.

ЕППО је, како је наш лист писао, надлежан за истраживање, гоњење и извођење пред суд починилаца кривичних дела против финансијских интереса ЕУ. Ова дела укључују различите врсте превара, пореске преваре с ПДВ-ом у износу већем од 10 милиона евра, прање новца, корупцију итд. ЕППО спроводи истраге, предузима кривично гоњење и врши функцију тужиоца пред надлежним судовима држава чланица које учествују у његовом раду до правоснажног окончања поступка.

Када је реч о земљама које нису чланице ЕУ, ЕППО може имати надлежност у специфичним случајевима превара које утичу на ЕУ фондове додељене тим земљама.

У Јавном тужилаштву за организовани криминал за сада није одговорено на наше питање о томе да ли то тужилаштво сарађује са кабинетом тужитељке Ковеши. Подсећамо, ЈТОК води поступак против три особе, оптужене за корупцију која је за последицу имала пад надстрешнице.


View article...

Enclosures:

160z120_laura.jpg (9 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2025_03//160z120_laura.jpg

 

четвртак, 13. март 2025.

Марија Захарова открива шта емисари НАТО планирају у БиХ

politika.rs

Марија Захарова открива шта емисари НАТО планирају у БиХ

~2 minutes


Изјаве шефа НАТО Марка Рутеа током његове посете Сарајеву показале су намеру да се меша у унутрашња питања Босне и Херцеговине и привуче је Алијанси, рекла је портпарол руског Министарства спољних послова Марија Захарова.

"Понашање генералног секретара Алијансе у Сарајеву представља снажан пример мешања у унутрашње ствари суверене државе.

 Емисари НАТО не одустају од планова да под своју контролу ставе све сфере живота у БиХ с циљем не само да елиминишу било каква алтернативна гледишта по питању модалитета односа народа у БиХ, него и да угуше отпор локалних политичких снага приближавању земље НАТО", рекла је она.

Захарова је указала да је Руте у Сарајеву категорички позвао на убрзање евроатлантских интеграција БиХ и инсистирао на решавању проблема који је Запад створио око руководства ентитета Босне и Херцеговине Републике Српске, преноси Спутњик.

Поред тога, генерални секретар НАТО-а је похвалио нелегитимног "високог представника" Кристијана Шмита и подржао присуство снага ЕУ у земљи, изразивши спремност НАТО-а да их замени уколико то буде потребно.


View article...

Enclosures:

160z120_zaharova-67d2c27967b66.jpg (10 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2025_03//160z120_zaharova-67d2c27967b66.jpg

 

уторак, 4. март 2025.

Dimne bombe i haos u Skupštini Srbije

politika.rs

Dimne bombe i haos u Skupštini Srbije

~1 minute


Poslanici opozicije aktivirali su baklje i dimne bombe u Skupštini Srbije i prekinuli zasedanje.

Predstavnici opozicije pokušali su fizički da se obračunaju sa predsednicom Skupštine Anom Brnabić i ministrima Vlade Srbije, a obezbeđenje je sprečilo teže incidente. 

Predsednik Vučić posetio povređenu poslanicu Jelenu Obradović

U opštem metežu, nastalom nakon aktiviranja dimnih bombi, poslanici vladajuće koalicije gađani su različitim predmetima.

Ministar Mali govorio u Skupštini punoj dima: Radom se gradi Srbija

Video Player

Your browser doesn't support video. Please download the file:

 

понедељак, 3. март 2025.

Александар Митић: Србима компас не показује ка ЕУ

iskra.co

Александар Митић: Србима компас не показује ка ЕУ

6–8 minutes


03.03.2025. - 9:12

Украјина би могла постати чланица Европске уније пре 2030. године, оцењује ових дана председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен. На страну то што још увек не знамо како ће изгледати мировни споразум о окончању сукоба у овој земљи, нити да ли ће се доследно примењивати „посткипарски" принцип, спочитаван често Републици Србији у погледу Косова и Метохије, да ЕУ више неће примати у чланство државе са нерешеним територијалним питањима.

Немамо увид у перцепцију Украјинаца о томе да ли ће се очекивања Фон дер Лајенове обистинити, али четврт века од почетка „европског пута" 2000. године и деценију од формалног почетка преговора о приступању, свега пет одсто грађана Републике Србије види 2030. годину као ону у којој ће наша држава постати чланица ЕУ. Анкета јавног мњења, спроведена у оквиру научног пројекта „Компас – Допринос модерним партнерствима: процене односа Републике Србије са ЕУ и са Кином", показује да 63 одсто испитаника сматра да Србија неће никада ући у ЕУ, док још 12 одсто очекује да ће се то десити до 2050. године. Дакле, за три четвртине испитаника ЕУ је практично недостижан циљ, желели они да стигну до њега или не.

Независно од анкете пројекта, који реализују Институт за међународну политику и привреду и Институт друштвених наука у оквиру Фонда за науку Републике Србије, интерпретације овог резултата могу да варирају у зависности од (гео)политичког и идеолошког погледа. За једне је то последица дугогодишње политике условљавања Србије, оркестрирања „једностраног проглашења независности Косова", урушавања надлежности Републике Српске или покушаја стварања раздора са Руском Федерацијом. За друге је то последица „аутократског" деловања, дезинформација, унутрашње корупције и спољног „малигног утицаја". Трећи говоре о унутрашњој кризи ЕУ и недостатку политичке воље услед „умора од проширења". Међутим, општи је консензус да је за 10 година процеса приступања резултат и више него танак, да су реални проблеми нагомилани, а напредак скоро па укочен.

У таквом контексту не изненађује што је поглед грађана Србије окренут ка актерима чији су ставови често у супротности са либерално-демократским „главним током" Европске уније. На упит о ставовима страних лидера према Републици Србији најпозитивније оцене добио је премијер Мађарске Виктор Орбан (54,5 одсто позитивних, 34,1 одсто неутралних ставова), а ова земља се сматра и највећим пријатељем у региону (за 37,1 одсто испитаника, испред Румуније за 26,4 испитаника). На другом месту се нашао председник Руске Федерације Владимир Путин (45,6 одсто позитивних, 36,9 одсто неутралних), чија земља, по анкети, највише доприноси одбрани националних интереса и територијалног интегритета Србије (за 45,3 одсто испитаника, испред ЕУ за 18,4 одсто и Кине за 14,8 одсто). На трећем месту је председник Народне Републике Кине Си Ђинпинг (44,8 одсто позитивних и 41,5 одсто неутралних), чија држава добија најпозитивније оцене по питању политичке и економске сарадње са Србијом у последњих 10 година.

За разлику од њих, кључни актери Европске уније добили су изузетно негативне оцене. Француски председник Емануел Макрон има 10,4 одсто позитивних, а 48,5 одсто негативних. Досадашњи немачки канцелар Олаф Шолц је прошао најгоре, са чак 66,3 одсто негативних и свега 1,9 одсто позитивних оцена, али ништа боље није оцењена ни његова сународница на челу ЕК, Фон дер Лајенова, са 61,2 одсто негативних и 5,1 одсто позитивних. Ова тројка је, иначе, међу главним протагонистима кључних догађаја из односа Србије и ЕУ у 2024. години, од меморандума о стратешким сировинама (литијум), преко куповине француских „рафала", до одбијања зеленог светла за отварање Кластера 3.

Резултати анкете ипак показују нијансиране ставове.

Када се саберу „веома добре" и „добре" оцене о сарадњи са Србијом у последњих 10 година, Кина има 18 одсто предности у односу на ЕУ (53,5 одсто наспрам 35,3 одсто). Међутим, иако су Србија и Кина 2024. године званично унапредилe однос до нивоа „изградње заједнице Кине и Србије са заједничком будућношћу у новој ери", испитаници не сматрају да Београд и Пекинг имају „челично партнерство" – свега 25 одсто се, у већој или мањој мери, слаже са овом формулацијом. За највећи број (56,7 одсто) Кина је за Србију „важан економски партнер, али недовољно политички ангажован и културолошки недовољно близак".

Европска унија је за највећи број испитаника (38 одсто) „важан економски партнер, али поставља неприхватљиве политичке услове, док су неке вредности које промовише ЕУ проблематичне". За 24,5 одсто испитаника чланство у ЕУ „апсолутно" јесте „стратешки спољнополитички циљ", док за 32,2 одсто то „уопште није". На питање о томе да ли би као кандидат за ЕУ Србија требало да се усклади са санкцијама против Руске Федерације, две трећине испитаника је одговорило негативно (66,1 одсто), док је нешто више од четвртине одговорило позитивно (27,2 одсто).

Занимљив је и случај САД. Бивши амерички председник Џозеф Бајден је на питање о односу према Србији добио свега 1,5 одсто позитивних оцена, а 69,6 одсто негативних. С друге стране, Доналд Трамп (у време анкете председнички кандидат) је имао 15,1 одсто позитивних, 24,8 одсто негативних и 60,1 неутралних оцена. Очекивања су да би, у светлу напора за решавање украјинског сукоба, Трампов рејтинг данас био позитивнији, што би могла да потврди и наредна анкета у оквиру пројекта „Компас".

Ако су песимистични по питању чланства у ЕУ, како грађани виде положај Србије за 10 година? Преко половине испитаника (56,2 одсто) сматра да ће Србија имати исти статус као и данас. Једна петина (19,9 одсто) очекује да ће Србија постати чланица БРИКС-а. Иначе, на питање о томе да ли очекују да ће Србија једног дана постати чланица ове организације, 36,2 одсто је одговорило позитивно, а 50,6 одсто негативно. За 11,9 одсто испитаника, Србија ће у наредној деценији постати чланица ЕУ али остати војно неутрална, док свега 8,8 одсто сматра да ће она постати чланица и ЕУ и НАТО-а.

На питање о томе коју државу виде као „доминантну светску суперсилу" у 2030. години, 45,9 одсто је одговорило да ће то бити Кина. На другом месту су САД са 32,5 одсто, испред Русије са 12,7 одсто и Индије са 3,6 одсто.

Европскa унијa је на зачељу листе и избор свега 1,7 испитаника. Премало за деценију „геополитичке Европске комисије" Урсуле фон дер Лајен.

 

субота, 1. март 2025.

Володимир Зеленски избачен из Беле куће

politika.rs

Володимир Зеленски избачен из Беле куће (видео)

Јелена Церовина

5–6 minutes


„Може да се врати када буде спреман за мир". Овим речима је амерички председник завршио дуго очекивани разговор са лидером Украјине и уз гто отказао најављену конференцију за медије па је остао утисак да је Доналд Трамп практично Володимира Зеленског избацио из Беле куће. Уз то је Трамп констатовао и да  Зеленски „није поштовао САД у њиховој цењеној Овалној канцеларији". 

Овакав епилог је можда могао и да се наслути јер је цео њихов сусрет био испуњен расправом па и међусобним оптужбама. А све то пошто је Зеленски дочекан у Вашингтону уз највише државне почасти. Све је, међутим, врло брзо кренуло наопако по украјинског председника. У једном моменту Трамп је Зеленског чак оптужио да се „игра Трећим светским ратом".

Двојица лидера су размењивали, како преносе светски медији, вербалне ударце у сред Беле куће и пред новинарима. Посета Зеленског је била осмишљена да помогне Украјини да убеди Сједињене Државе да не стану на страну руског председника Владимира Путина. Уместо тога, украјински лидер се уз оштру интонацију није сложио са Трампом и потпредседником Џеј Ди Венсом у вези са сукобом, подвлачећи како је промена администрације у Вашингтону поткопала покушаје Кијева да задржи подршку Запада за своје ратне напоре.
Венс је истакао потребу за дипломатијом за решавање највећег сукоба у Европи од Другог светског рата, док је Зеленски узвратио да се Путину не може веровати ни у каквим преговорима.
Трамп је брзо на својој мрећи „Трут соушал" оптужио Зеленског за непоштовање Сједињених Држава.

„Имали смо врло значајан састанак у Белој кући. Сазнало се много тога што се никада није могло разумети без разговора под таквом ватром и притиском. Невероватно је шта долази до изражаја кроз емоције, а ја сам утврдио да председник Зеленски није спреман за мир ако је Америка укључена, јер сматра да му наша укљученост даје велику предност у преговорима. Не желим предност, желим МИР", написао је Трамп.

„Људи умиру, понестаје вам војника", рекао је Трамп Зеленском и констатовао да су украјински градови разорени за три године рата што је Зеленски негирао.

„Дали смо вам преко овог глупог председника (мислећи на Бајдена) 350 милијарди долара, дали смо вам војну опрему...да нисте имали нашу војну опрему, овај рат би био готов за две недеље", рекао је Трамп.

„За три дана сам то чуо од Путина, рекао је Зеленски.

„Биће веома тешко овако пословати", узвратио је Трамп и запретио да ће повући подршку Украјини.

„Или ћете се договорити, или ми излазимо, а ако изађемо, борићете се сами. Мислим да то неће бити лепо", рекао је амерички председник и додао: „Немате карте. Када потпишемо тај договор, ви сте у много бољој позицији. Али не глумите нимало захвалан, а то није лепа ствар. Бићу искрен. То није лепа ствар."

Зеленски је отворено оспорио Трампа због његовог мекшег приступа Путину, позивајући га да „не прави компромисе са убицом".

Трамп је нагласио да Путин жели да се договори.  Говорећи о својој улози у преговорима, Трамп је рекао да је у средини.

„Ја сам и за Украјину и за Русију. Желим да то решим", рекао је Трамп, а Зеленског је оптужио да се „ „коцка са Трећим светским ратом" и у једном тренутку га позвао да буде више захвалан.

Video Player

Your browser doesn't support video. Please download the file:

Амерички председник је такође поручио да ће Украјина морати да прави компромисе и истакао да се послови не могу склапати без копромиса.

Без обзира на оно што се десило у Овалној соби и што је отишао необављеног посла јер не само да није добио наклоност Трампа већ није ни потписан споразум о коришћењу украјинских ретких метала, Зеленски се на „Иксу" захвалио Сједињеним Америчким Државама на подршци Украјини.

„Хвала Америко, хвала на подршци, хвала на овој посети", написао је он након што је напустио Белу кућу.

Венс је оптужио Зеленског да није био захвалан на подршци САД и Украјини од почетка рата са Русијом 2022. године. Он је рекао да је било непоштовање Зеленског да дође у Овални кабинет да расправља о свом ставу, са чим се Трамп сложио.

„Ниси рекао хвала", рекао је Венс. Зеленски је, подижући тон, одговорио: „Рекао сам много пута хвала америчком народу.

Свестки медији су оценили да се Зеленски, који је од Бајденове администрације добио милијарде долара вредно оружје и моралну подршку, суочио се са потпуно другачијим ставом од Трампа.

Video Player

Your browser doesn't support video. Please download the file: