Претражи овај блог

уторак, 3. август 2010.

Rusi odbili zahtev Hisenija

SB UN očekuje oštru debatu o Kosovu, Ban Ki Mun nagoveštava nestabilnost

03. avgust 2010. | 00:30 → 12:27 | Izvor: Beta, Tanjug, FoNet

NJUJORK -

U Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija danas će biti održana sednica posvećena Kosovu i Metohiji, na kojoj će stavove Srbije zastupati šef srpske diplomatije Vuk Jeremić. Generalni sekretar UN Ban Ki Mun ocenio je da je sveukupna situacija na Kosovu relativno mirna, ali i ukazao na politički delikatnu situaciju na severu Kosova, objavljeno je na sajtu UN.

"U poređenju s prethodnim periodom broj incidenata se smanjio. Ipak, situacija na severu Kosova i dalje ostaje nestabilna i opasnost od izbijanja nasilja se ne sme potceniti", naveo je generalni sekretar UN, dodavši da obe strane treba da se uključe u konstruktivan dijalog.

Izveštaj  Ban Ki Muna za period od 16. marta do 15. jula večeras će Savetu bezbednosti UN predstaviti šef UNMIK-a Lamberto Zanijer, na sednici koja počinje u 21 čas po srednjoevropskom vremenu.

Ban Ki Mun ukazuje da izveštaj obuhvata period pre nego što je Međunarodni sud pravde u Hagu 22. jula objavio svoje mišljenje o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.

Ban Ki Mun je dodao da je savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde prosledio Generalnoj skupštini koja je od suda i zatražila mišljenje i koja će odrediti kako će pristupiti tom pitanju.

"Snažno sam ohrabrio strane da učestvuju u konstruktivnom dijalogu i pozvao sve strane da izbegnu svaki korak koji bi mogao da se shvati kao provokativan i koji bi mogao da ugrozi dijalog", naveo je Ban Ki Mun.

Generalni sekretar UN dodaje da je 24. juna u pismu pozvao visoku predstavnicu EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton da ispitaju preostale izazove vezane za Kosovo.

"U pismu sam predložio da UN i EU, koja ima ključnu ulogu u promovisanju dijaloga u cilju rešavanja pitanja od zajedničkog interesa Beograda i Prištine, dogovore zajednički pristup", naveo je Ban Ki Mun i dodao da je Eštonova u odgovoru ukazala da EU želi da pomogne Beogradu i Prištini da nastave svoj put ka Evropi.

Sever Kosova "politički delikatan"

Ban Ki Mun je u izveštaju pozvao strane da budu uzdržane i da imaju konstruktivan pristup kako bi se izbegla dalja eskalacija na severu Kosova gde je situacija, kako je ocenio, "politički delikatna". Generalni sekretar UN takođe je naveo da računa i na podršku Saveta bezbednosti u ohrabrivanju strana da se posvete dijalogu.

On je ocenio situaciju na Kosovu kao relativno mirnu ali je ukazao da se ne sme potceniti mogućnost za nestabilnost, posebno na severu Kosova.

Generalni sekretar je dodao i da Euleks još uvek nije uspeo da otvori multietnički sud u severnoj Kosovskoj Mitrovici koji bi funkcionisao i da je situacija na severnom Kosovu i dalje politički osetljiva. n je podsetio i na dva incidenta – bombaški napad na Srbe, kada je poginula jedna osoba i napad na srpskog političara Petra Miletića, i rekao da svaki drugačiji pristup nego što su konsultacije i koordinacija relevantnih činilaca, može da izazove veću nestabilnost i dalju podelu među zajednicama.

Govoreći o decentralizaciji, Ban je kazao da su kosovski Srbi počeli da stvaraju administrativnu strukturu u opštinama u kojima predstavljaju većinu, ali je podsetio da su se povodom lokalnih izbora u severnoj Kosovskoj Mitrovici bunile prištinske vlasti, a povodom lokalnih izbora u Partešu zvanični Beograd.

U odeljku koji govori o odnosu UNMIK-a sa prištinskim vlastima navodi se da su ti odnosi "učtivi i kurtoazni"  dok je za srpsku stranu rečeno da održava konstantne odnose sa UNMIK-om, pomenuvši susret Zanijera I Jeremića.

Beograd i Priština nastavili su saradnju po pitanju nestalih osoba, kroz radnu grupu koju je organizovao Crveni krst, naveo je generalni sekretar UN, ocenivši da pitanje nestalih i dalje predstavlja problem u odnosima dve etničke zajednice.

Prema podacima iz aprila ove godine 1.862 osobe se još vode kao nestale.

Osvrnuvši se na proces povratka, Mun je istakao da su se tokom ovog perioda 523 osobe vratile na Kosovo, od toga 268 Srba, dok je iz zapadnoevropskih zemalja u sklopu readmisije vraćeno je 756 ljudi.

UNMIK je nastavio da pomaže radove na obnovi 34 verska i kulturna objekta, koji su uništeni tokom martovskog nasilja 2004. godine, zaključio je generalni sekretar UN.

U izveštaju se navodi da je UNMIK omogućio učešće Kosova na regionalnim i međunarodnim forumima i da će to nastaviti da čini sve dok je na snazi Rezolucija 1244 u cilju promovisanja regionalnog dijaloga i saradnje, "iako se čini da kosovske vlasti veruju kako to nije u interesu njihovog proglašenog suverenog statusa".

U aneksu izveštaja o radu Euleksa, šef te misije Iv de Kermabon ocenio je da odluka o produženju mandata misije do 14. juna 2012. ukazuje na snažnu posvećenost EU Kosovu, vladavini prava i evropskoj perspektivi Kosova.

On je naveo da Euleks nastavlja saradnju sa kosovskim vlastima, UNMIK-om i ostalim predstavnicima Evropske unije na Kosovu kao i sa Kforom. Takođe, nastavljen je dijalog s predstavnicima srpskih pravosudnih organa.

Jeremić: Opipavanje stava međunarodne zajednice

Današnja sednica Saveta bezbednosti biće prvi sastanak u Ujedinjenim nacijama na temu Kosova i Metohije, posle iznošenja mišljenja Međunarodnog suda pravde i na izvestan način predstavlja opipavanje stava međunarodne zajednice u novim okolnostima, izjavio je Tanjugu ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.

Rusi odbili zahtev Hisenija


 Savetu bezbednosti stiglo je pismo Skendera Hisenija, u kome se na memorandumu takozvane Republike Kosovo traži da se obrati tom telu UN kao ministar spoljnih poslova nezavisne države.
Ruska Federacija, kao predsedavajući SB UN, taj zahtev je odbila kao nelegitiman i zauzela stav da Hiseni može da govori ali samo kao privatno lice, kao i svaki put do sada.

"Pored osvrta na redovni izveštaj UNMIK-a i izuzetno tešku situaciju u kojoj se nalaze srpsko i drugo nealbansko stanovništvo na Kosmetu, iskoristićemo priliku da na sednici iznesemo državne stavove koji su prošle nedelje usvojeni u Narodnoj Skupštini Srbije, istakao je Jeremić .

Zatražićemo međunarodnu podršku za otpočinjanje dijaloga između Beograda i Prištine koji će omogućiti da se pronađe kompromisno rešenje za Kosovo , izjavio je šef srpske diplomatije.

Nijedan pokušaj secesije, u istoriji UN,  nije doneo državu

Ministar Jeremić je ukazao da jednostrano proglašenje nezavisnosti ne može biti osnova za normalizaciju odnosa između Srba i Albanaca, kao što nijedan pokušaj secesije u istoriji UN nije doveo do uspostavljanja državnosti bilo koje teritorije na svetu.

"Od presudne je važnosti da se očuvaju mir i stabilnost na celokupnoj teritoriji pokrajine, u čemu ključnu ulogu nastavlja da igra Savet bezbednosti UN", dodao je Jeremić.

Ministar Jeremić je juče i danas u Njujorku imao sastanke sa ambasadorima zemalja članica Saveta bezbednosti koje nisu priznale Kosovo i zatražio da svoj principijelni stav o poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije iznesu u toku rasprave.

Tanjug saznaje u Njujorku da za današnju sednicu Saveta bezbednosti vlada ogromno interesovanje, neuobičajeno za ovo doba godine: preko 40 zemalja se prijavilo da prisustvuje raspravi, jer se očekuje oštra debata.

Ban Ki-mun Hiseniju: Rezolucija 1244 ostaje

Generalni sekretar UN Ban Ki-mun preneo je ministru spoljnih poslova Kosova Skenderu Hiseniju da njegov zahtev o zameni Rezolucije 1244 SB UN ne može da bude ispunjen, objavio je danas prištinski list "Koha ditore".

"Do zamene Rezolucije 1244 može da dođe jedino ukoliko je efekat javnog mnjenja toliko veliki da države članice SB UN počnu da prihvataju državnost Kosova", rekao je Hiseniju Ban.

List navodi da je generalni sekretar UN, u društvu šefa UNMIK-a Lamberta Zaniera, objasnio kosovskom ministru da sudbina Rezolucije 1244 zavisi od stavova zemalja članica Saveta bezbednosti, a ne od UN ili Međunarodnog suda pravde.

Ministarstvo inostranih poslova Kosova izdalo je saopštenje prema kojem je Hiseni tražio zamenu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.

Ban i Zanier su uoči današnje sednice SB UN o Kosovu, od Hisenija zatražili da mehanizmi UN budu obuhvaćeni mogućim razgovorima o tehničkim pitanjima između Srbije i Kosova.

List navodi da je Hiseni izrazio spremnost Prištine za razgovore koji neće dotaći pitanje statusa Kosova.

Ivanović: Stranci nameću podelu

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je FoNetu da temu podele Kosova "nameću stranci", koje grize savest "zbog neprincipijelnog stava oko kosovske nezavisnosti".

Za Ivanovića je "više nego očigledno da Zapad shvata da je požurio sa kosovskom nezavisnošću i da to neće rešiti problem".

"Nema tu političke stabilnosti, niti ima vladavine prava", dodao je Ivanović, ukazujući da "Srbija neće da se složi sa takvim rešenjem".

"Oni su, razgovarajući sa nekima, pomislili da će Srbija prihvatiti nezavisnost", rekao je Ivanović, koji smatra da "ni trenutna ponuda da postane članica Evropske unije, ne bi naterala Srbiju da promeni stav".

Ruski pokušaj da se stavovi približe

Ivanović vanrednu sednicu Saveta bezbednosti vidi kao "ruski pokušaj da se stavovi približe" i objašnjava da "pozicija predsedavajućeg daje velike mogućnosti po pitanju inicijative".

"Mislim da bi ovo trebalo shvatiti kao ruski pokušaj da se stavovi približe, kako bi rezolucija koju je Srbija predložila lakše prošla", precizirao je Ivanović.

On je, istovremeno, napomenuo da "nije dovoljno da se obezbedi većina u Savetu bezbednosti, već je potrebno da se ta većina obezbedi i u Generalnoj skupštini".

Ivanović je zahtev Kosova da se promeni Rezolucija 1244 ocenio kao "potpuno besmislen" i objasnio da taj dokument "ne može da se promeni, imajući u vidu stav Rusije i Kine, ali i nekih drugih članica Saveta bezbednosti".

Na pitanje da li je vreme da započnu razgovori srpske i albanske strane o životnim problemima na Kosovu, Ivanović je odgovorio da će se "krenuti pre sa nekim drugim razgovorima, o nestalim i kidnapovanim licima, što je veoma bitno".

Ivanović "ne može da veruje" da će tehnički razgovori moći da krenu "bez pitanja statusa".

Francuski otpravnik: Srbija gubi i ako pobedi

Francuski otpravnik poslova Mišel Šarbonije je izjavio da je za Francusku neprihvatljiv predlog rezolucije o Kosovu, koji je Srbija podnela Generalnoj skupštini UN.

On je, u intervjuu koji danas objavljuje beogradski Pres pod naslovom "Srbija gubi i ako pobedi u UN", rekao da Srbija može biti gubitnik čak i ako njen predlog dobije većinu u Generalnoj skupštini UN.

Šarbonije je tu ocenu objasnio time što "ni Francuska ni 22 države članice EU, koje su priznale Kosovo, ni Savet bezbednosti ni samo Kosovo neće podržati ideju o novim pregovorima o nezavisnosti".

Na pitanje šta je sporno u predlogu srpske rezolucije on je odgovorio "taj nacrt kojim se poziva na pregovore o 'nerešenim pitanjima', odnosno o pitanju nezavisnosti Kosova, jeste nekonstruktivni manevar kojim se teži da se ospori mišljenje Međunarodnog suda pravde".

Šarbonije je podsetio da je sud "jakom većinom ocenio da nijedan od argumenata kojima se osporavala legalnost deklaracije o nezavisnosti nije prihvatljiv" i dodao da "osporavati ovu interpretaciju znači protivrečiti sudu i prekršiti međunarodno pravo".

Na pitanje, pak, o različitim tvrdnjama u vezi s konsultacijama Srbije pre podnošenja njene rezolucije Generalnoj skupštini UN, on je odgovorio da "ne objašnjava tu razliku već je samo konstatuje".

"Srbija nije konsultovala Francusku o svom nacrtu rezolucije koju je predala UN", podvukao je Šarbonije.

Kipar: Predlog rezolucije Srbije osnova za konačni predlog

U Republici Kipar smatraju da bi rezolucija koju je Srbija uputila Generalnoj skupštini UN mogla biti dobar predlog za konačno rešenje problema Kosova.

"Rezolucija je predmet razgovora među evropskim partnerima Kipra koji pokušavaju da dođu do zajedničkog stava o tom pitanju", izjavio je za BBC generalni sekretar MIP-a u Nikoziji Nikolas Emiliju. Budući da se o tome trenutno razgovara, pre svega u sedištu UN u Njujorku i to na nivou ambasadora zemalja članica Evropske unije, ne bih da detaljno govorim o našem stavu. Reći ću samo da tekst koji je predložila Srbija može da bude osnova za konačni predlog", istakao je on.

Kiparski diplomata kaže da bi u naredne dve nedelje trebalo da bude jasno da li će unutar EU moći da se postigne jedinstven stav.

"Tačno je da to neće biti lako, ali moramo da pokušamo i da iscrpimo sve mogućnosti. Ako na kraju ne bude zajedničkog stava, onda će svaka zemlja EU glasati u skladu sa svojom državnom politikom... Mi nećemo priznati Kosovo", istakao je on.

"Mišljenje Međunarodnog suda pravde predstavlja odgovor na pitanje koje je bilo definisano na nesrećan način. Nažalost, nismo dobili odgovor na pitanje o legalnosti secesije Kosova od Srbije", istakao je Emiliju.

http://www.rtv.rs/sr_lat/politika/sb-un-ocekuje-ostru-debatu-o-kosovu--ban-ki-mun-nagovestava-nestabilnost_204044.html

Нема коментара: