Претражи овај блог

среда, 10. август 2011.

Angela Merkel od Srbije traži da pusti sever Kosova

Poseta Angele Merkel Srbiji

Od Srbije traži da pusti sever Kosova

Nataša Latković | 10. 08. 2011. - 02:02h | Foto: Reuters | Komentara: 234

Poseta nemačke kancelarke Angele Merkel mogla bi da doprinese boljoj ekonomskoj saradnji dve države, ali se od nje ne očekuje da će doneti dobre vesti Beogradu u vezi s Kosovom i Metohijom. Sagovornici „Blica" smatraju da dolazak Merkelove znači i novi pritisak Evropske unije na Srbiju da prepusti sever Kosova prištinskim vlastima i uspostavi granice kako bi zauzvrat dobila datum za početak pregovora sa EU.

Merkelova u Beograd dolazi 22. avgusta

Ni juče niko od ministara u Vladi nije hteo da odgovori kako će situacija na Kosovu uticati na nastavak evropskih integracija, kao ni da li je dolazak predsednice nemačke vlade povezan sa novim uslovljavanjem Srbije da na južnu pokrajinu gleda kao na suseda. U kratkoj izjavi za „Blic", šef Vladine kancelarije za saradnju sa medijima Milivoje Mihajlović rekao je da će Angela Merkel sigurno podržati dijalog kao jedno od rešenja.


Kosovsko pitanje


- Od dolaska Merkelove srpska vlada očekuje da se poboljšaju ekonomski odnosi Srbije i Nemačke, kao i da ponudi pomoć u evropskim integracijama. Očekujemo i da nam pomogne da pronađemo pravedno rešenje za kosovsko pitanje - kaže Mihajlović.


Na naše pitanje da li je moguće da će šefica nemačke vlade ponuditi pravedno rešenje ako se uzme u obzir izjava ministra spoljnih poslova te zemlje da Srbija treba da poštuje granice Kosova, Mihajlović kaže:


- Mi to od nje očekujemo.


Angela Merkel će u Beograd doputovati 22. avgusta, a u njenoj delegaciji biće čak 63 ljudi. Izvor „Blica" je potvrdio da će sa njom doći desetak ljudi iz njene kancelarije i još toliko iz Ministarstva spoljnih poslova. U svakom slučaju, ekonomska saradnja biće jedna od tema razgovora, mada ne i najvažnija.


Očekuje se da će Kosovo i članstvo u Evropskoj uniji biti ključne stvari o kojima će govoriti Merkelova i predsednik Srbije Boris Tadić, ali i glavne tačke sporenja.
Datum pregovora


Milan Nikolić, direktor Centra za proučavanje alternativa, kaže za „Blic" da je Srbija, bez obzira na kosovski problem, hapšenjem Gorana Hadžića „osvojila kandidaturu, ali ne i datum za početak pregovora sa EU".


- Angela Merkel dolazi u Beograd da pritisne Srbiju da u potpunosti odustane od Kosova. Najuticajnije zemlje Evrope, poput Nemačke, Engleske i Francuske, hoće brzo rešenje kosovskog problem, a vide ga u prepuštanju severa pokrajine prištinskim vlastima. Vodeće države EU traže da mi postavimo granice sa Kosovom, carinu i da se ponašamo prema njemu kao prema susednoj državi - tvrdi Nikolić i dodaje da kandidatura bez datuma za početak pregovora ne znači ništa.
Najbolji primer za to, kaže on, jeste Makedonija koja, iako kandidat, na početak pregovora sa Unijom čeka šest godina.


- Pitanje je kako će se Srbija postaviti u razgovorima sa nemačkom delegacijom. Vodićemo se argumentom da jedna strana ne može da dobije sve, a druga ništa, kao i da je Kosovo mafijaška država - tvrdi Nikolić.


Dijalog s Prištinom


Vladimir Todorić, direktor Centra za novu politiku, kaže za „Blic" da bi bilo dobro da se sa nemačkom delegacijom razgovara o problemima koje nemački investitori imaju u Srbiji.


- Nadam se da Merkelova neće doneti poruke koje bi prejudicirale ishod dijaloga Beograda i Prištine. Problem je što EU nema mehanizme da utiče na kosovske vlasti, jer nema šta da im ponudi. Pet zemalja Unije nisu priznale nezavisnost južne pokrajine, pa ih ne mogu usloviti potpisivanjem SSP ili viznom liberalizacijom - smatra Todorić.


On još dodaje da treba biti oprezan sa tumačenjem sporazuma koji je postignut o severu pokrajine.


- Neke države u EU su već najavile kako sporazum vide kao „diplomatsko rešenje koje će uvažiti granice Kosova". Srbija treba jasno da kaže da sporazum nikako to ne znači.

 

Delević: EK prati situaciju na Kosovu


Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević ocenila je da su događanja na severu Kosova od značaja ne samo za mišljenje Evropske komisije o Srbiji nego i za stvaranje ukupnog raspoloženja u zemljama članicama EU, koje će biti značajno krajem godine, kada bude razmatrana konačna odluka o kandidaturi.
- Evropska komisija je telo koje je obavezno da bude statusno neutralno, pošto unutar EU nema saglasnosti o tome da li je Kosovo država ili nije. Ipak, Komisija prati ono o čemu unutar EU postoji jaka saglasnost, a to je regionalna saradnja - rekla je Delevićeva za RTS.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/270563/Od-Srbije-trazi-da-pusti-sever-Kosova

Нема коментара: