Претражи овај блог

среда, 10. август 2011.

Krizom na Kosovu kriju zločine

Krizom kriju zločine

Description: Štampa

 

Autor: FOKUS   

srijeda, 10 avgust 2011 21:09

Nakon izbijanja najnovije bezbjednosno-političke krize na Kosovu, analitičari, zapravo, namjerno ili slučajno, nisu otvorili pitanje njenih stvarnih uzroka. Tačnije, nisu identifikovani oni, kojima u ovom trenutku nova kriza na Kosovu najviše odgovara, te oni, koji bi od novih sukoba na Kosovu najviše profitirali.

S jedne strane, međunarodna zajednica namjerno izbjegava odgovore na ova otvorena pitanja, jer i sama, prije svega Sjedinjene Američke Države, a potom i Evropska unija, snosi najveći dio odgovornosti za situaciju na Kosovu. S druge strane, stručnjaci za bezbjednost u regiji podilaze kosovskim Albancima i Tačijevoj Prištini, te ne žele priznati stvarni bezbjednosni rizik za regiju, s obzirom na situaciju na Kosovu.

Koliko god zvučalo banalno, odgovor je zapravo, vrlo jednostavan. Hašimu Tačiju, vođi kosovskih Albanaca, inače osumnjičenom za ratne zločine i organizovani kriminal, potrebna je nova kriza i to prije svega iz četiri razloga.

Prvi je taj kako bi ostao na vlasti i zadržao potpunu kontrolu nad kosovskim institucijama, što je onda i pretpostavka za njegovu apsolutnu kontrolu nad organizovanim kriminalom u tom dijelu Jugoistočne Evrope. Drugi razlog, povezan s kontrolom vlasti je, naravno, zadržavanje kontrole i vodeće pozicije u strukturama organizovanog kriminala i kriminalnih organizacija i klanova na Kosovu. Treći razlog je kontrola međunarodnih trasa krijumčarenja droge, ljudi, oružja, nuklearnih materijala, nafte i cigareta preko Kosova i sjevera Albanije, pa sve do albanske luke Drač. I četvrti, ali ne manje bitan razlog zbog kojeg Tačiju treba nova kosovska kriza jeste izbjegavanje krivične odgovornosti za ratne zločine prema nealbanskom kosovskom stanovništvu, te izbjegavanje kaznene odgovornosti za organizirani kriminal i korupciju, zajedno s Bedžetom Pacolijem, bivšim kosovskim predsjednikom, te Agimom Čekuom i Ramušem Haradinajem i visoko rangiranim pripadnicima onoga što bi se trebalo nazivati kosovskom mafijom, ali ih međunarodna zajednica priznaje kako kosovske vlasti.

Tu je, naravno, i albanski projekt etnički čistog Kosova, odnosno isključivo albanskog Kosova, doslovno očišćenog od nealbanaca, prije svega Srba i Hrvata. Stoga je pogrešno novu krizu na Kosovu gledati kao tek izdvojeni incident ili tek nastalu kriznu situaciju, koju će se riješiti ad hoc pregovorima ili dogovorima oko tzv. spornih pitanja. Takvim pristupom novoj krizi samo se kupuje vrijeme za Hašima Tačija i kosovsku mafiju u Prištini, koja kosovske institucije koristi isključivo kao polugu međunarodnog organizovanog kriminala i kao glavnu logistiku međunarodnog šverca droge preko Kosova, ali i šverca ljudi, nafte i oružja, te kao jednu od logističkih baza međunarodnog terorizma, praktično na vratima Evropske unije. Tači i njegove strukture tako su Kosovo u zadnjih desetak godina pozicionirale kao strateški najvažniji teritorij za pružanje strateške logistike međunarodnom organizovanom kriminalu, na najvišoj razini.

Prištinskim vlastima to je ujedno i glavni izvor crnih prihoda kojim se finansiraju kako vodeći ljudi na vlasti, tako i cjelokupni kriminalni aparat kojim rukovodi lično Tači. Ovim sistemom organizovanog kriminala zapravo "iza kulisa" rukovode braća, Ćazim, Feliks Osmani, Burim Osmani, Baškim Osmani i Bekim Eroglu Osmani, te njihov "savjetnik" i bivši kosovski predsjednik, Bedžet Pacolli, koji se uglavnom kreće u pograničnom području Švajcarske i sjeverne Italije (s adresom u švajcarskom gradu Lugano).

Budući da je riječ o ljudima, koji preuzimaju sve veći uticaj u evropskom društvu, te koji putem kontrole nestabilnih i sasvim kriminalnih državica Balkana, sve više ugrožavaju mir i stabilnost te regije, svaki detalj njihovog života je pod sve većom pažnjom analitičara i javnosti. Sve te aktivnosti prištinskih vlasti samo su manji dio strategije "Operacije Durres", osmišljene u samom vrhu Tačijeve vlasti.

(Nastaviće se)

Piše Domagoj MARGETIĆ

http://www.fokus.ba/nov/index.php?option=com_content&view=article&id=19086:krizom-kriju-zloine-&catid=18:u-fokusu&Itemid=153

Нема коментара: