Претражи овај блог

четвртак, 4. октобар 2018.

Дејан Вук Станковић, политички аналитичар: Mnogi gledaju BiH kroz naočare iz devedesetih

glassrpske.com

Mnogi gledaju BiH kroz naočare iz devedesetih

4 minutes


04.10.2018 12:18 | Вељко Зељковић

Несумњиво је да постоји велики интерес одређених западних сила за изборе у Републици Српској, које желе директно да утичу на њихов исход, а све да би била промијењена садашња владајућа гарнитура у Бањалуци.

Сматра то политички аналитичар из Београда Дејан Вук Станковић, истичући да садашње власти у Републици Српској сметају одређеним међународним круговима због политичке непопустљивости.

- Руководство Српске је у протеклом периоду показало реторичке вештине и дипломатске умешности да врло успешно брани интересе српског народа у Републици Српској и БиХ. Нажалост, многи још БиХ гледају кроз наочаре из деведесетих. Дакле, то је још црно-бела слика у којој Срби не изгледају баш најбоље. Ти центри моћи су и данас наклоњенији бошњачкој страни и "некооперативно" руководство Српске им никако не одговара - каже у интервјуу за "Глас Српске" Станковић.

ГЛАС: Када сте споменули одређене центре моћи да ли сте мислили на "британски фактор", који је годинама уназад присутан на овим просторима?

СТАНКОВИЋ: Нису само они умешани. Ту су и делови старе америчке администрације, али не треба заборавити и на Немачку. Када су у питању Британци, реч је углавном о либералним круговима који су се увек понашали освајачки. Велике силе су увек користиле супротстављене нације да би дошле до својих циљева. У БиХ су то Бошњаци, код нас у Србији Албанци. И они када желе покренути неке процесе и остварити своје идеје, играју на ту карту. То је српски усуд са којим ће се увек морати борити.

ГЛАС: Мислите на одржавање "замрзнутог конфликта"?

СТАНКОВИЋ: У овим конфликтима, инсценираним од стране великих сила, нема победника. Стога је неопходно балансирати између Истока и Запада, између интереса великих сила. То није нимало једноставно, поготово када су у питању велике западне силе, јер оне још користе нама супротстављене народе за остваривање својих циљева. Да није тако не би бошњачки захтеви за централизацију БиХ били тако гласни. Проблем српског народа са обе стране Дрине јесте што су наши национални интереси тренутно у супротности са интересима светских сила.

ГЛАС: Да ли се иза свега крију покушаји да се ови простори "угурају у западни безбједносни савез", односно НАТО? 

СТАНКОВИЋ: То јесте нека врста њихових настојања, али не знам колико је она спроводива међу српским народом због негативне хипотеке коју има овај војни савез. С друге стране, НАТО жели да у потпуности контролише ове просторе. Наравно, не треба заборавити поменути ни јак утицај Русије, који неће дозволити неконтролисано ширење овог савеза.

ГЛАС: Да ли је референдум у Македонији шамар за НАТО или ће власти у Скопљу подлећи притисцима из Брисела?

СТАНКОВИЋ: Политика званичног Скопља је доживела пораз, прави фијаско, иако они то не желе признати. Мислим да је овај референдум прави шамар Бриселу, али и македонском премијеру Зорану Заеву, који се сада нашао у необраном грожђу.

Подјела Косова

ГЛАС: Како очекујете да буде ријешено питање Косова и Метохије, али и како коментаришете посљедњи инцидент који се десио на Газиводама?

СТАНКОВИЋ: Такве провокације никоме не иду у прилог. И то звецкање оружјем... То само ствара услове да дође до сукоба између две стране. На тај начин се у воду баца све оно што је у Бриселу договорено.

ГЛАС: Да ли је подјела рјешење?

СТАНКОВИЋ: То је једно од решења, али далеко смо ми од тога.

 

Нема коментара: