Srđa Trifković: Tramp neće doneti radikalne promene
Борба
7–9 minutes
Nova predsednička administracija će akcenat prvenstveno staviti na brojne unutrašnje probleme i izazove sa kojima se suočavaju američko društvo i država, dok će se manje baviti spoljnom politikom, a naročito Balkanom
Prostor tzv. Zapadnog Balkana neće biti u fokusu nove američke administracije, ocijenio je istoričar i profesor međunarodnih odnosa Srđa Trifković.
On je u izjavi za Borbu istakao da se od tima Donalda Trampa može očekivati da neće biti posvećen svršavanju poslova koje je Hilari Klinton, u ime demokratska administracije, označila nesvršenim.
„Od nove administracije po pitanju našeg regiona ne treba očekivati ništa naročito. Možemo očekivati da će biti manje zagriženosti i posvećenosti statusu kvo, kao što je prisutno kod Demokrata, a što je sadržano u maksimi Hilari Klinton o „nesvršenim poslovima na Balkanu", koji podrazumijevaju unitarizaciju BiH, pritiskanje Srbije da prizna tzv. Kosovo kao suverenu državu i intervencije u Crnoj Gori da se spriječi ulazak prosrpskih ili navodno proruskih ministara u Vladu.
Ponašanje ambasadora poput Marfija u Sarajevu ili Hila u Beogradu kao nekih gaulajtera (partijski vođa teritorijalne oblasti nacističke Njemačke), toga više neće biti u istoj mjeri. Ali to ne znači da će do radikalne promjene doći, jer ovaj prostor nije u fokusu administarcije i u unutar njenih redova nema tog lobističkog kruga koji bi imao prodor do kljućnih donosioca odluka da nešto bitno izmijeni", naveo je Trifković.
Bez velikih promena
Prema njegovom mišljenju, test promjene američke politike prema našem regionu predstavljaće odnos prema uvedenim sankcijama Republici Srpskoj i njenom predsjedniku Miloradu Dodiku.
„Lakmus test bi moglo da bude eventualno skinute sankcije sa Milorada Dodika i drugih ličnosti i institucija u Republici Srpskoj i to će biti onaj elementarni mali test sposobnosti srpskih lobista u SAD-u da nešto postignu. Mislim da se čak ni to neće desiti", podvukao je univerzitetski profesor i nekadašnji direktor Centra za međunarodne odnose pri Rokford institutu u Ilinoi.
Međutim, odluka Donalda Trampa da obustavi ili umanji stranu pomoć će imati više nego povoljne imlikacije na region koji je isprepletan mrežom NVO koje promovišu vrijednosti direktno suprotstavljene ovom prostoru.
„Smanjenje novca može da utiče povoljno na region, jer to su u stvari organizacije koje su listom ionako bile protiv njega i koje pripadaju globalističkom pogledu na svijet soroševsko-harisovsko-klintonovskog tipa. To su prodane duše koje egzistencijalno zavise od toga da dobiju neku crkavicu sa bogate trpeze onih koji bi željeli da vladaju svijetom sa stanovišta postanacionalnog, postmodernog u krajnjoj lini posthumanog satanizma.
Oni podržavaju abortuse, degradaciju identiteta, kastraciju tinejdžera da bi imali pravo da budu transdženderi bez znanja roditelja. To je jedno ludilo koje je sada u silaznoj putanji. Što prije budu ugašeni ti najgori izdanci prekomorske vašintonske močvare to će biti bolje po sve nas", poručio je Trifković.
Inauguracija novog američkog predsednika Donalda Trampa u Kapitolu, 20. januar 2025. (Foto: Kenny Holston—The New York Times/Bloomberg/Getty Images)
Trifković je rekao da u inaugurcionom Trampovom govoru posebno „upada u oči" to što su spoljnopolitičke mjere u drugom planu. Dodao je da na duže staze ni Ukrajina, ni Evropa neće biti u fokusu nove administracije, već će to biti Bliski istok i prije svega Kina.
„Tramp jeste pomenuo da će pritisnuti Rusiju da pristane na pregovore u okviru onoga što je njegov specijalni izaslanik za Rusiju i Ukrajinu general Kelog zamislio kao plan, ali tu nema istinskog žara. Ta stara priča da će završiti rat u roku od jednog dana sada je porasla na stotinu dana.
Rusi bi bili „ludi" da prihvate pregovore na bazi de fakto statusa kvo i zamrznutog konflikta u situaciji kada su potencijalno na putu da dobiju rat. Ali nikada ne treba isključiti mogućnost da kapitulanti iz kruga Vladimira Putina opet preovladaju kao što su dosada preovladali da se ne vodi rat radiklanim sredstvima, koja su nužna da bi Rusija ostvarila ciljeve, što se dosada nije dogodilo", ukazao je on.
Unutrašnje krize
Nova predsjednička administracija će akcenat prvenstveno staviti na brojne unutrašnje probleme i izazove sa kojima se suočavaju američko društvo i država, kazao je Trifković i dodao da migranti predstavljaju gorući američki problem.
Kao prvo, mislim da je na listi njegovih prioriteta zaustavljanje ilegalne imigracije i deportacija ilegalnih imigranata i to onih koji imaju kriminalne dosijee i koji su neproporcionalno krivci za enormno uvećanje kriminala po ulicama američkih gradova. U vezi sa tim on je najavio da će iskoristiti i federalne vojne jedinice koje nemaju ustavno pravo da direktno zaustavljaju ilegalne imigrante, ali mogu da sprečavaju njihove infiltracije.
Takođe će težiti da ubrza sudski proces deportacije onih koji su se ogriješili o zakon, ali i jedna sa pravnog stanovišta škakljiva inicijativa jeste da se obustavi davanje državljanstava svim novorođenčadima na teritoriji SAD, jer taj stari propis, koji datira još iz ranih dana američke republike, je doveo do čitavog niza zloupotreba gdje imigranti dolaze sa trudnim ženama koje kada se porode na američkoj teritoriji dobijaju američko državljanstvo.
Za njih se koristi naziv „bebe sidra" jer se uz pomoć njih roditelji usidre u Americi i kroz američko državljanstvo novorođenčadi ostaju trajno u zemlji. To će biti predmet znatnih sudskih procesa, već su to soroševske NVO za zaštitu prava migranata, a u stvari zamjene populacije, najavile da će gurati čak i do Vrhovnog suda, rekao je Trifković.
Novi američki predsednik Donald Tramp potpisuje prve izvršne naredbe, 23. januar 2025. (Foto: Anna Moneymaker/Getty Images)
Pored ilegalne imigracije, Trifković kao goruće američke unutrašnje probleme, čijem rješavanju će se posvetiti nova administracija, vidi enormne federalne izdatke i borbu protiv tzv. političke korektnosti i transdženderizma.
„Ogroman domaći zadatak će biti inicijativa koja je povjerena Ilonu Masku da se smanje federalni izdaci i da se ugase nepotrebne, čak i štetne federalne agencije, kao što je ministartsvo obrazovanja koje bi trebalo da pripada saveznim državama i lokalnim zajednicama. Moraće i da se skreše enormni federalni dug od preko 36.000 milijardi dolara.
Takođe, tu je borba protiv političke korektnosti i ideološki motivisanog nametanja rasnih i dženderskih kvota pri zapošljavanju i to je već najavio Tramp u svom inauguralnom govoru rekavši da od danas postoje samo dva pola – muški i ženski. Najavio je povratak zdravom razumu, što nakon višegodišnjeg ludila djeluje uistinu revolucionarno. U opseg domaćih zadataka treba dodati i nametanja većih carina i dažbine za robu čitavom nizu zemalja uključujući Kinu, Kanadu i Meksiko", zaključio je Trifković za Borbu.
Naslov i oprema teksta: Novi Standard
Izvor: Borba
Naslovna fotografija: Anna Moneymaker/Getty Images
BONUS VIDEO: