Les: Trampova administracija verovatno odustaje od Ohridskog sporazuma, ponovo u igri podela Kosova - Kosovo Online
4–5 minutes
Vodeći istraživač u Centru za geopolitiku Univerziteta u Kembridžu Timoti Les izjavio je da očekuje da će administracija Donalda Trampa odustati od Ohridskog sporazuma i da će ponovo vratiti ideju o podeli Kosova, prenosi RTV.
„Očekujem da će događaji pratiti presedan iz 2017. i 2018. godine, kada je prva Trampova administracija potvrdila vođstvo u dijalogu nakon što je EU dokazala svoju nesposobnost da posreduje u pronalaženju rešenja", naveo je Les u izjavi za Srnu.
On smatra da je verovatno da će Trampova administracija odustati od Nacrta sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Prištine i Beograda, takozvanog Ohridskog sporazuma, pošto Vašington nije učestvovao u njegovom stvaranju, a sam nacrt je „ionako mrtvo slovo, preterano propisan, neprivlačan za obe strane i bez ikakvih sredstava za sprovođenje".
„Umesto toga, SAD će se usredsrediti na centralno pitanje šta vlastima Srbije treba od Prištine da bi pitanje nezavisnosti prodala skeptičnoj javnosti", kaže Les.
Smatra da će se na taj način vratiti ideja o podeli Kosova.
„To će ponovo vratiti ideju o podeli, koja se podudara sa Trampovom idejom da se granice mogu pomeriti ukoliko je to u američkom interesu", kazao je Les.
On je rekao da će Tramp nastaviti da koristi sve navedeno, ali u drugačije svrhe, pre svega da natera Albance da sarađuju u okviru procesa pregovora u kojem se moraju odreći severa Kosova.
Govoreći o sankcijama, Les smatra da bi Tramp mogao da ukine mere uvedene protiv pojedinih zvaničnika u Srbiji, „ukoliko to Beograd zatraži kao preduslov za priznavanje samoproglašene nezavisnosti takozvanog Kosova", prenosi Srna.
Prema njegovim rečima administracija predsednika SAD Donalda Trampa zauzeće pozitivniji stav prema Beogradu, imajući u vidu da Srbija ima status najvažnije države u regionu. On je rekao da očekuje promene tokom mandata nove administracije kada se radi o Srbiji.
Les smatra da će Tramp hteti da odvuče Srbiju od Kine i Rusije, a potrebna mu je i podrška Beograda u rešavanju pitanja statusa samoproglašenog Kosova, što američki lider želi da uradi.
Trampova ravnodušnost mogla bi da odgovara Republici Srpskoj
„Ravnodušnost predsednika SAD Donalda Trampa u vezi sa situacijom u BiH mogla bi da stvori vakuum u kojem bi Srbi i Republika Srpska mogli da traže veću autonomiju bez straha od kazne iz Vašingtona", smatra Les.
On je rekao da nije poznato kako bi Trampovi zvaničnici i diplomate reagovali na to, ali je ocenio da Tramp, ukoliko bi ga neko izvestio o situaciji u BiH, „ne bi saosećao sa nacionalnim ciljevima Srba".
„S druge strane, moglo bi da se desi da američka administracija ostane verna trenutnoj politici protivljenja bilo kakvim fundamentalnim promenama u BiH, ukoliko to ljuti Bošnjake i dovodi do rizika od nove nestabilnosti", smatra Les.
Les je naglasio da, ipak, ne očekuje veće promene u politici SAD prema BiH, za koju Tramp nije pokazao bilo kakav interes, „usled odsustva američkih snaga i ograničenog uticaja Kine".
Prema njegovim rečima, nije verovatno da će Tramp podržati Srbe u traženju veće autonomije.
„Međutim, važi i obrnuto, jer će njegova nezainteresovanost stvoriti vakuum moći u kojem Srbi mogu da traže veću autonomiju bez straha od kazne", istakao je Les.
Kada se radi o najnovijim sankcijama SAD, Les smatra da je jasno da su one bile pokušaj administracije bivšeg američkog predsednika Džozefa Bajdena da još jednom „ošamari" Srbe pre nego što napusti Belu kući, baš kao što je administracija bivšeg predsednika Baraka Obame uvela sankcije predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku u poslednjim danima mandata u januaru 2017. godine.
„Ne vidim izglede za ukidanje sankcija zvaničnicima u Republici Srpskoj, pošto Trampova administracija ne pridaje veliku važnost bilo kome od njih. Međutim, to bi moglo da se desi ukoliko Srbija zatraži od SAD da ukinu sankcije uvedene gospodinu Dodiku i drugima, ali ništa nije sigurno", istakao je Les.
Нема коментара:
Постави коментар