Šta Balkanu donosi povratak Trampa - BBC News na srpskom
12–15 minutes
Šta za Balkan znači povratak Trampa
Autor fotografije, Jakov Ponjavic/BBC
- Autor, Nataša Anđelković
- Funkcija, BBC novinarka
- 20 januar 2025
Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika Donalda Trampa, ali to ne znači da ovdašnji lideri nemaju velika očekivanja, nade ili strepnje, od njegovog povratka u Belu kuću.
Dok su se glasovi sa američkih izbora još brojali, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je među prvima čestitao pobedniku, a Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, jednog od dva entiteta u Bosni i Hercegovini, uz muziku je nazdravio šampanjcem.
U Trampovoj rezidenciji na Floridi bio je Bedžet Pacoli, jedan od najbogatijih Alabanaca sa Kosova i bivši ministar, koji je uveren da će novi-stari predsednik „učiniti ne samo Ameriku, već i ceo svet, ponovo velikim".
Za razliku od Beograda i Banjaluke, tamo gde su zvaničnici bili naklonjeniji administraciji Džozefa Bajdena primetna je „ledena ćutnja", kaže analitičar Adnan Ćerimagić za BBC na srpskom.
„Interesantno je videti šta su očekivanja zvanične Prištine, Sarajeva, možda i Zagreba, jer mudro se ne govori o strahovima i čuvaju se karte", kaže analitičar Inicijative za evropsku stabilnost iz Berlina.
Nije realno očekivati da se promeni stav Vašingtona o nezavisnosti Kosova ili Dejtonskom sporazumu u Bosni i Hercegovini, smatra Ćerimagić.
Moguće je, međutim, da u nekom trenutku Ričard Grenel, imenovan za specijalnog izaslanika Bele kuće za krizna žarišta u svetu, u skladu sa američkim interesima posveti pažnju i ovom regionu.
„U prvom mandatu smo videli da Tramp delovanje bazira na faktoru iznenađenja.
„On i njegov tim nisu javno usredsređeni na Balkan, to je više odnos sa Evropskom unijom, odnosno Rusijom u vezi sa Ukrajinom, kao i pojedinačnim zemljama poput Velike Britanije ili Nemačke, što smo videli u aktivnostima Ilona Maska u intervjuu sa desničarskom predstavnicom", objašnjava analitičar.