Претражи овај блог

понедељак, 20. децембар 2010.

Мафиози на тапету Европе

Мафиози на тапету Европе

 

 

20.12.2010, 14:34

 

Photo: EPA

Description: Одштампајте прилог

Description: Испричајте пријатељу

Description: Додати на блог

Уочи своје посете Москви специјални известилац Савета Европе, сенатор и бивши тужилац Швајцарске Дик Марти је званично у Паризу на седници правне комисије ПССЕ представио резултате двогодишње истраге, која се тиче учешћа косовског премијера, а раније терористе такозване Ослободилачке војске Косова  Хашима Тачија у крвавим злочинима, у које спада и трговина људским органима. Расправа о извештају у ПССЕ је заказана за 25.јануар 2011 године.

„САД и ОВК бране исте вредности и принципе. Борити се на страни ОВК значи борити се за људска права и америчке вредности" – говорио је амерички сенатор Џозеф Либерман '99 године, у жаришту војне интервенције под руководством САД против бивше Југославије. Било би занимљиво да чујемо како он оцењује извештај СЕ о његовим вољеним „борцима за слободу и права човека". То је цитат из британског „Гардијана". Што се тиче постављеног питања, није тешко предвидети реакцију америчког политичара. А његов протеже Хашим Тачи је назвао резултате истраге клеветом и обећао да ће тужити известиоца суду.

Али неће ли том тужбом наштетити самом себи? Јер према речима Марти, о свим представљеним чињеницама светска заједница је знала последњих 10 година. А припрема извештаја, чији је иницијатор руска делегација у ПССЕ, почела је још 2008 године, када се појавила књига бивше тужитељке Међународног суда за бившу Југославију Карле дел Понте – „Лов. Ја и војни злочинци", у којој је дел Понтеова испричала о киднаповању косовских Срба, њиховом пребацивању у Албанију и вађењу органа за црно тржиште. Број жртава достиже 500 људи.

Један од лидера мафије је био дотични Шаип Муја, а  такорећи „кум" – Хашим Тачи звани „Змија". Данас је Муја виђени политичар, саветник премијера. Говорећи о бившим-садашњим бандитима који су се пробили у политичаре, не можемо да не споменемо и Рамуша Харадинаја – претходника „Змије" на челу владе.

Какве последице може имати извештај ПССЕ за Хашима Тачија? Са правне стране – никакве, сматра, на пример, познати немачки политиколог Александар Рар. А моралне – наравно.

Није никаква тајна да се Тачи у своје време бавио криминалом, - говори Рар. – За време уласка НАТО и САД на Косово много се шта променило. Тачи је прешао на страну Америке и постао друг тадашње државне секретарке Медлин Олбрајт. И у сваком случају, са тачке гледишта тадашњих западних власти, он је спрао са себе љагу на тај начин. Али од прошлости не можеш побећи – каже немачки политички аналитичар.

Занимљиво да је ЕУ, за разлику од Русије, признала легитимност парламентарних избора на Косову, на којима је, иначе, победила Демократска партија Тачија. И поред прекршаја које су забележили међународни посматрачи, шефица дипломатије ЕУ Кетрин Ештон је говорила о „мирној и организованој атмосфери" за време гласања. У Приштини већ говоре о будућем учлањивању у ЕУ. Истина, за почетак Косово треба да призна још 5 држава ЕУ и више од 100 других земаља. А даље? Издање независног „Америчког комитета за Косово" је пуно песимизма. „Највероватније – пише – стаћемо у одбрану, надајући се да ће све проћи без последица, а затим ћемо поново завртати руке целом свету да би подржао незаконску сепаратистичку терористичку творевину".

http://serbian.ruvr.ru/2010/12/20/37259844.html

Нема коментара: