Претражи овај блог

уторак, 30. август 2011.

Избор Џона Клинта Вилијамсона "само начин да се заташкају ствари око трговине људским органима"

Избор Џона Клинта Вилијамсона "само начин да се заташкају ствари око трговине људским органима"

 

Игор Гојковић

30.08.2011, 14:39

 

Избор америчког дипломате Џона Клинта Вилијамсона за главног тужиоца специјалог тима Еулекса за истрагу о трговини органима на Косову и Метохији код Срба на КиМ изазвао је доста недоумица, јер је у питању човек који је остао упамћен као прилично неуспешни директор сектора за правосуђе у мисији УН на Косову, где је надгледао правосудни и затворски систем 2001 и 2002 године. У том периоду остали су безуспешни покушаји српске стране да иницира истрагу о трговини људским органима. У извештају Дика Мартија се чак каже да је Еулекс, који је наследио многе УНМИК-ове дужности крајем 2008, затекао осетљиву ситуацију у области тешких злочина: непотпуна документација, изгубљена документа, неприкупљена сведочења, због чега је доста злочина остало некажњено. Марти још каже да је у то време спроведено јако мало истрага о повезаности политичара на власти и ратних злочина почињених над Србима и осталим неалбанцима.

Некадашњи челни човек Поткомитета за киднаповане и нестале особе Владимир Божовић изјавио је почетком прошле године да је Београд за трговину органима на Косову сазнао још 2001 године, али да су наилазили на сталне блокаде и опструкције и Унмик правосуђа, које је водио Клинт Вилијамсон, и Унмик полиције.
Божовић је напоменуо и да из тог периода постоје изјаве сведока о трговини људским органима, али их је Унмик држао у тајности од српске стране, као строго поверљиву информацију.
Избором Вилијамсона незадовољан је и Маркo Јакшић, потпредседник Скупштине Заједнице општина КиМ.

      Његов избор је само начин да се заташкају ствари око трговине људским органима. То је, нажалост, на неки начин и огледало спољне политике Србије. Реална би ствар била да би се Србија изборила да се у Савету Безбедности формира један тим, који би се бавио овим питањима.


И шеф преговарачког тима Београда у дијалогу са Приштином Борислав Стефановић каже како Вилијамсонов тим не испуњава у потпуности захтев Србије, нарочито у погледу тога коме ће он поднети извештај. Србија је тражила да се истрага и суђење у том случају воде уз ауторизацију Савета безбедности, како је био случај са осталим суђењима за ратне злочине на тлу бивше СФРЈ, али су се у СБ томе оштро успротивили представници САД, Британије, Француске и Немачке које инсистирају да она остане у надлежности Еулекса.


Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић каже како хоће да верује да ће Вилијамсонова истрага бити непристрасна, без обзира што већ сада провејава песизмизам што је именован човек у којег  српски народ нема поверења.

Једино је српски тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић изјавио како има изузетно високо мишљење о Вилијамсону, али се то и могло очекивати од њега с обзиром да је руководио већином акција изручења срба Хашком трибуналу, у коме је Вилијамсон радио од 1994. до 2001.и то искључиво у процесима против српске стране у грађанском рату у бившој Југославији, истрагама против Слободана Милошевића и Жељка Ражнатовића Аркана, као и акцијама ЈНА у Вуковару и Дубровнику.

http://serbian.ruvr.ru/2011/08/30/55385990.html

Нема коментара: